Zájem lidí o tuto oblast coby ideální místo k bydlení potvrdil i Jiří Kahoun z realitní kanceláře Fortuna. Výhodou je dle jeho slov i blízkost krajskému městu. Do Českých Budějovic je to jen šest kilometrů, nechybí tu ani mateřská škola. „O lokality vzdálenější od jihočeské metropole, jako je například Dolní Třebonín, takový zájem není, ale Hlincová Hora je oblíbená. Je to lokalita s historií,“ říká. „Když ale bude za stejné peníze bydlení v Mladém, klienti upřednostní to, protože je to blíž centru,“ upozornil.

Dodal, že žebříčku prodaných nemovitostí ale kralují byty. „Ne každý si dnes může dovolit rodinný dům,“ vysvětlil a upozornil, že v budoucnu by mohla být poptávka po stavebních parcelách vyšší, než je nabídka, což ovlivní cenu parcel. „Může se klidně stát, že za tři roky už nebude stát zasíťovaný pozemek dva tisíce korun za metr čtvereční, ale vyjde třeba na tři tisíce za metr,“ předznamenal Jiří Kahoun možný vývoj.

Na stavbu dalších domů budou připraveni v Lipí, obci ležící třináct kilometrů od Budějovic. Tady by měli tento měsíc zkolaudovat novou čističku. Postavit ji mohli i díky dotaci z ministerstva zemědělství. Vzniknout by zde mělo okolo dvaceti stavebních parcel. Zvýšený zájem o bydlení v Lipí zaznamenal i Stanislav Kysela, starosta obce. Dodal však, že se jedná o parcely, které jsou ve vlastnictví soukromníka. „Přesto mi ale lidé píší, jestli tu nejsou nějaké volné stavební parcely,“ dodal Stanislav Kysela.