Jízda aut ze stavebnice, adrenalinová kaskadérská show, seskok parašutistů a mnoho automobilů, motocyklů, čtyřkolek, skútrů i kol s elektrickým motorem. To vše uvidí návštěvníci již od zítřka na českobudějovickém výstavišti. Začíná zde totiž již osmnáctý ročník výstavy Mobil salon.

Výstava má podtitul Cestujeme, jezdíme, létáme a věnuje se tedy dopravě v nejrůznějších podobách. Doposud zde prim hrály automobily, ale letos tomu bude jinak. „Automobilový průmysl zasáhla ekonomická krize, proto mnozí nemají zájem vystavovat,“ vysvětlila Marcela Payerová, předsedkyně představenstva a ředitelka společnosti Výstaviště České Budějovice.

Organizátoři tedy hledali něco nového, co by mohlo oslovit širokou veřejnost. Nakonec vsadili na motocykly a vše, co s nimi souvisí. K vidění proto bude celá řada motorek, čtyřkolek a skútrů. „Navíc ti, kdo přijedou na motorce, mohou vjet do areálu a u hlavní brány je pro ně připraveno parkoviště zdarma,“ doplnila Michaela Bébrová, vedoucí útvaru výstav.

Na motorkáře je také z velké části zaměřen doprovodný program. Komunikace od brány k pavilonu Z bude po celou dobu patřit kaskadérské motorkářské show. Od 10 do 16 hodin, vždy v celou, se zde představí kaskadéři Pepa Sršeň, Aleš Polák a tým Crazy Day. „Novinkou je motorkářský pavilon B1 s přehlídkou motorek značek Kawasaki, Honda nebo Ducati a nabídkou oblečení a nejrůznějších doplňků,“ doplnila Bébrová.

Simulace opilosti

Snahou organizátorů však nebylo jen předvést motorkářskou show, ale propojit ji s programem v pavilonu Z, který je na Mobil salonu tradičně Pavilonem bezpečnosti. Bude zde proto vždy ve 11.45, 13.15 a 15.15 hodin diskuze s kaskadérem Sršněm na téma bezpečné jízdy na motorce. „Myslíme, že bude zajímavé, když předvede kaskadérskou show a potom upozorní, že jízda má své meze,“ řekla Bébrová.

V pavilonu Z a na okolních volných plochách dále návštěvníci uvidí ukázky první pomoci, hasičské techniky či sebeobrany, budou si moci vyzkoušet trenažér jízdy na motocyklu, simulátor nárazu a speciální brýle simulující jízdu v opilosti. Pro děti a mládež jsou připraveny soutěže ve střelbě ze vzduchovky, uzlování, zásahu džberovou stříkačkou, v poskytnutí první pomoci a další.

Novinkou je také republikový volný závod jezdců minimoto do 40 ccm, který se uskuteční v sobotu a neděli.

Ti, kteří mají raději netradiční automobily, by si neměli nechat ujít ukázky jízd zručnosti vozů Kaipan. „Jsou to auta, která normálně jezdí, ale jsou postavená ze stavebnice jako modely známých značek,“ vysvětlila Bébrová.

Prostor na výstavišti dostanou i historické vozy, tuning a racing a letecký sport. K vidění bude větroň či padáková technika. V sobotu sem seskočí tři parašutisté.

Mobil salonem zahajuje výstaviště novou sezónu. Ačkoli se i veletrhů dotkla krize, Payerová je s bilancí za rok 2009 spokojená. „Celý výstavnický trh zaznamenal propad v průměru o více než 20 procent. Nás se to také dotklo, ale co se týče pronajímané plochy byl u nás propad jen 11 procent. Co se týče počtu vystavovatelů, jsme docela rarita, protože jsme zaznamenali nárůst o pět procent,“ uvedla.

Již v těchto dnech se připravují další velké výstavy. „Chceme nabídnout akce, které jsou zaběhnuté a mají tradici. Teď naplno běží práce na výstavách Hobby a Země Živitelka a mohu říct, že situace se pro nás jeví velmi příznivě,“ uzavřela Payerová.

Mobil salon
9. – 11. dubna 2010 Otevírací doba
pátek – sobota: 9–18 hodin
neděle: 9–17 hodin Vstupné
plné: 70 korun
zlevněné: 35 korun
školní: 20 korun
rodinné: 130 korun