Bez řezání

„Jedná se o operaci očních vad. Ty se už dnes dělají metodou lasik, tak zvanou laserovou metodou, která má ale dvě fáze. V prvním kroku se mechanicky břitem odřízne z povrchu oka tenoučká vrstvička. Té my říkáme lamela, pod se ní potom změní tvar oka laserem,“ vysvětlil včera krátce před zákrokem primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka. „Ke konci operace se vrstvička přiklopí na oko zpátky, aby chránila tu ´olaserovanou´ ránu před bolestí. Naproti tomu nový femtosekundový laser umožní tuto vrstvičku udělat bez odřezávání lamely,“ dodal Stodůlka s tím, že celá operace je tak bezpečnější, šetrnější a přejsnější.


Přístroj, který je jediný v České republice, vyvinuli specialisté ve Švýcarsku a pojmenovali ho po slavném italském umělci Da Vincim.
„Nová metoda nám také umožňuje udělat tu vrstvičku tenkou, dnes už děláme tenčí než sto mikrometrů. Lamelka může mít různý tvar a k oku být připojena v různém místě, to nám dává větší variabilitu,“ shrnuje primář výhody femtosekundového laseru. „Tím, že laser nenarušuje povrch oka, je pocit po operaci příjemnější. Zjistili jsme, že se vrací rychleji také vidění,“ upřesnil Stodůlka a vzápětí dodal, že nová metoda umí zlepšit všechny běžné oční vady.

Řádově tisíce

Za operaci femtosekundovým laserem si pacient ještě oproti normálnímu zákroku musí tři tisíce korun doplatit. Což mu ovšem zaručí bezbolestný výkon a lepší hojivost.


„Běžná celá operace přijde na částku od šestnácti do dvaceti tisíc korun za jedno oko,“ sdělil. I přes vyšší náklady je o tento druh operace veliký zájem. Pro pacienty je zejména důležité, že se jedná o bezbolestnou a hlavně ambulantní operaci.


Za necelých patnáct minut jsou už obě oči zcela hotové! Laser je totiž velmi rychlý.
„Lidé hned po operaci vidí, pokud měli hodně dioptrií vidí lépe. Nicméně doporučujeme, aby lidé přišli s doprovodem, který je pak odvede domů. První den po zákroku je oko ještě citlivé, může slzet, ale druhý den po operaci už většina pacientů vidí bez problémů,“ uzavřel Stodůlka.

Nebojím se!

„Hledal jsem možnosti na internetu a zjistil jsem, že zde začala nová metoda, tak jsem toho využil. Určitě se toho nebojím,“ konstatoval krátce před zákrokem jeden z pacientů Pavel Stejskal z Českých Budějovic. „Nosím brýle, na dálku moc nevidím. Doufám, že je po operaci sundám úplně,“ podotkl Stejskal s tím, že rodina jej plně podpořila.