VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Láska ke krojům, lidovým tradicím 
a zvyklostem už v rodině zůstala

České Budějovice – Návraty do minulosti k lidovým zvyklostem a tradicím spojují Libuši Fošumovou a její dceru Lenku Skleničkovou. Ty věnovaly podstatnou část svých životů nejen práci s dětmi, neboť  jsou učitelkami na základní škole. Jejich společnou láskou je i hudba a muzika.

14.9.2014
SDÍLEJ:

Po mamince Libuši Fošumové převzala Dětský folklórní soubor Bárováček dcera Lenka. Na snímku stojí i její dcera, taktéž Lenka, která je také členkou souboru. Foto: archiv rodiny

Obě se tak staly již neodmyslitelnou součástí Dětského folklórního souboru Bárováček při Základní škole J. Š. Baara v Českých Budějovicích.

Jak  jste se dostaly k Dětskému folklórnímu souboru Bárováček?
Matka: Do Základní školy v Baarově ulici jsem přišla 
v roce 1978. Po pár letech mi řekli,  že budu paní učitelce, která tehdy soubor vedla, pomáhat. Při tom jsem pochopila, kolik práce to obnáší. Připravit kroje, napsat dětem, kde budou čekat, připravit muziku nebo rekvizity jako nůše, klacky, pytle atd. Tohle jsem dělala několik let. Potom dostala paní učitelka zánět mozkových blan. Pamatuji si, že jsem tenkrát po prázdninách přišla do školy a ředitel mi řekl: „Jiřina je nemocná, za týden je vystoupení v Trocnově, pojedeš tam ty." A bylo. Padla jsem do toho rovnýma nohama a nakonec jsem soubor vedla dvacet let.
Dcera: Soubor Bárováček vedu od školního roku 2005 až 2006. Dostala jsem se k němu ale tehdy, když sem mamka nastoupila jako učitelka. To jsem chodila do třetí třídy. Mamka tenkrát řekla: „Pojď, je tady takový soubor, zkusíš to." A už se tomu věnuji 36 let.   I když jsem byla na střední 
nebo vysoké škole, pořád jsem se kolem folklóru nějak točila. Když jsem pak ve 14 letech odešla z Bárováčku, protože už jsem byla velká, tehdejší vedoucí mě převedla do souboru Furiant, kde jsem od 16 až doposud.

Libuše Fošumová (vlevo) a Lenka Skleničková stojící před nástěnkou Dětského folklórního souboru Bárováček.Co obnáší vytvořit program, 
se kterým pak vystupujete?
Matka: Dobrý nápad na téma. Za mě to bylo tak, že jsem pomáhala paní učitelce a když pak odešla, celý repertoár mi přenechala. Teprve dcera si začala stavět repertoár úplně nový.
Dcera: Téma  je to nejtěžší. Když už je téma, ponoříme se s mým mužem do všech možných knih a materiálů a ty procházíme pořád dokola. Já něco vyberu, máme kolem dvaceti písniček, básniček, říkadel, a teď přemýšlíme, jak to sladit dohromady. Nakonec vybereme osm písniček a říkanek. Následně přichází na řadu muzika. V tu chvíli také nastupuje na scénu můj manžel, který sestaví hudební linku, tedy jak půjdou písně za sebou. Když je sestavená hudba, začnu dělat choreografii. Ve chvíli, kdy je i tohle hotové, muž mi udělá první nahrávku na klavír nebo na housle. Pak to předložíme panu řediteli, který je vedoucím naší kapely. Ten vše rozepíše pro muzikanty, kteří začnou cvičit. V kapele máme basu, housle, klarinet, příčnou flétnu a dudy. Ve chvíli, kdy mají nazkoušeno, uděláme nahrávku kapely, protože pro malé tanečníky je úplně něco jiného cvičit na klavírní nahrávku 
a cvičit na nahrávku kapely.
Matka: Já tehdy ztroskotala na muzice. Dcera má tu výhodu, že má muže muzikanta, který jí pomůže, kdy potřebuje. Nahraje, co je třeba, udělá muziku.

Jak získáváte rekvizity, které na vystoupení potřebujete?
Dcera: Byla jsem třeba 
v Třeboni, kde se konala Čochtanova Třeboň. A tam jsem viděla, že mají řehtačky, a krásnou nůši, kterou jsme potřebovali. Tak jsem ji koupila. Většinou  věci sháním po internetu, po známých nebo třeba v second handu. Musím ale říct, že jsou i rodiče, kteří ví, že by se nám něco hodilo, 
a tak nám to přinesou. Tady je vidět ten vztah, který někteří rodiče k folklóru mají.
Matka: Tenkrát to tak jednoduché nebylo. Za mě začala doba, kdy jsme si mohli zažádat o příspěvky. Byly ale podstatně menší. Většinou jsme za ně nechávali šít kroje.
Dcera: Dnes je čím dál víc možností, ale pořád jsou některé části kroje nebo rekvizity nedostatkovým zbožím. Teď třeba sháním klasické dřeváky. Dříve se nosily, jenže teď už nejsou.
Matka: Za mě byly normálně. Když ještě fungoval dům U Hájíčků, chodila jsem je tam kupovat.

Jak je to s dětmi. Mají dnes zájem o folklór, nebo to v minulosti bývalo lepší?
Matka: V současnosti je věkový rozsah dětí větší.  Myslím ale, že jich tenkrát bylo více, protože děti neměly takové možnosti. Neměly mobily, nebyl internet. Dnes jsou děti roztříštěny do strašně moc kroužků, zájmů. Je opravdu úspěch, když dítě vydrží.
Dcera: Když jsem v roce 1978 začínala, tak byla v Bárováčku jen jedna skupina, kde nás bylo okolo 20. Dnes jsou skupiny čtyři, tři taneční a jedna hudební. V každé skupině je přibližně 20 dětí.
Matka: Hodně je jejich na prvním stupni, čím jsou ale starší, tím je to u některých horší. Najdou se i děti, které se v kroji stydí.
Dcera: Já bych řekla, že se nejenom stydí. Ony by se 
k tomu kroji i hlásily, ale najdou se tací, kteří se jim budou posmívat. Tady bych viděla jako velkou výhodu folklórní soubory na vesnicích, kde se nikdo nikomu neposmívá, protože to všichni berou jako samozřejmost. V krojích chodí děti, rodiče 
i prarodiče.

Pro koho je tedy Dětský soubor Bárováček určen?
Dcera: Do Bárováčku přijímáme děti, které mají 
o folklór zájem.. Neděláme  žádný speciální výběr. 
V první řadě jde o zájem dítěte. Dveře pro další zájemce jsou tak určitě otevřené. Přijímáme děti od 4 do 15 let, a to nejen ze Základní školy J. Š. Baara, ale i z jiných škol. Budeme moc rádi, když přijdou. Zkoušíme každé pondělí. Kontakt rodiče najdou na stránkách naší školy.

KLÁRA SKÁLOVÁ

Autor: Redakce

14.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby. Ilustrační foto.
496

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

Ilustrační foto.
496

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Praha, České Budějovice - Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou, kolik křesel bude mít která politická strana (poměrný systém). Tedy na základě výsledku voleb vznikne příslušná většina, která ustaví vládu a vysloví ji důvěru. Rozumíte tomu? Vysvětlíme.

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

České Budějovice - Sedmadvacet zaměstnanců a externích spolupracovníků Českého statistického úřadu se bude podílet na zpracování volebních výsledků v největším sčítacím středisku v zemi. Jeho přípravy finišovaly v pátek dopoledne v českobudějovické sportovní hale, která je tradičním zázemím statistiků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení