Už několik měsíců se na lávce přes Vltavu u zimního stadionu skví nápis: „Pozor, zákaz vstupu. Lávka v havarijním stavu“. Oprava se dá ale čekat až příští rok.

„Tak co, už to tady opravují?“ Klade si s nadějí řečnickou otázku Jan Horák z Českých Budějovic, kdykoliv má lávku na dohled. Zatím je ovšem zklamán. „Obyčejně tudy chodím každý den,“ říká Horák a dodává, že teď měl delší dobu smůlu a k lávce se nedostal. Proto si musel tento týden zajít, aby zjistil aktuální stav.

„Nejvíce mi vadí, že to tady uzavřeli, ale nikdo tu neumístil žádnou zprávu, co bude s lávkou dál. Takže mi nezbývá než čekat,“ stěžuje si na liknavost a nedostatečné informace Jan Horák.

Radnice nechala lávku uzavřít v červnu na základě odborného posudku, který varoval, že lávka se může při dalším zatěžování zřítit. Opakovaný posudek byl dokončen nyní. Měl ukázat, jestli by bylo možné alespoň provizorní řešení, které by lávku znovu otevřelo pěším a cyklistům.

Podle primátora Juraje Thomy ale závěr firmy PONTEX není příznivý. „Vzhledem ke stavu nosné konstrukce lávky a vzhledem k výsledkům statického posouzení bylo doporučeno lávku pro pěší provoz uzavřít,“ uvedl Thoma. Dodal, že firma dále doporučila nahradit v co nejkratší době lávku novou konstrukcí.

Současná ocelová konstrukce je podle posudku příliš zkorodovaná a jako celek by nevydržela další zatížení. Navíc by opravy nebo podepření stály více než nová lávka. Město původně hned po uzavření zvažovalo nějaké provizorium, ale podle náměstka primátora Kamila Calty by bylo příliš drahé, protože by vyšlo na tři miliony korun.

Uzavřená lávka se nyní dá obcházet po mostě u Dynama. Druhá náhradní cesta vede přes Sokolský ostrov a most v Biskupské ulici. „Značky, které mě upozorní na to, kudy to mám obejít, mi nestačí, chci vědět, kdy se tudy opět bude chodit,“ upozorňuje ale Jan Horák.

Jen výběrové řízení na zhotovitele nové lávky je však záležitostí několika měsíců. Nová spojnice mezi parkovištěm u Sportovní haly a zimním stadionem tedy bude k dispozici nejdříve příští rok.

LUKÁŠ MAREK, EDWIN OTTA