Mrazy mají ale brzy polevit. Jak uvádí budějovická meteoroložka Eva Houbová, teplotní rekordy v posledních dnech na našem území nepadaly. „Nejnižší teplotu jsme naměřili během noci ze čtvrtka na pátek na naší stanici na pomezí jižních a západních Čech v Rokytské slati, a to -17,6 stupňů Celsia,“ upřesňuje meteoroložka.

Druhou nejnižší teplotu zaznamenali meteorologové v Březníku (-16,8 °C) a třetí na stanici Kvilda Perla (-16,5 °C). V Českých Budějovicích to bylo v noci na pátek -14,2 °C. „Rekordy to zdaleka nebyly, denní teploty jsou spíše podprůměrné, je sice chladněji, ale nic zvláštního se neděje,“ vysvětluje Houbová.

Dlouhý most v Českých Budějovicích. Lávku pro pěší tvoří prkna, která byla na havarijních místech vyspravena kovovými záplatami.
Kovové záplaty na Dlouhém mostě vymění za nová prkna ještě letos

Předpovědi na víkend a příští týden jsou podle ní už příznivější. Počasí totiž začne ovlivňovat prohlubující se tlaková níže nad Skandinávií. „Vypadá to, že ve středu ráno teplota ještě klesne pod -10, jinak budou mrazy mírnější. Teploty nad nulou nelze úplně očekávat, během noci a rána lze stále předpokládat kolem -5,“ dodává Eva Houbová.Mrazivá krása lednových dní. Rampouchy a ledopády dělají radost lidem v Jihočeském kraji.Mrazivá krása lednových dní. Rampouchy a ledopády dělají radost lidem v Jihočeském kraji.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Teploty v pátek 12. ledna 2024 v 9 hodin:
Churáňov (Prachaticko) -5,8 °C
Kocelovice (Strakonicko) -4,2 °C
Temelín (Českobudějovicko) -3,7 °C
České Budějovice -2,4 °C
Naměřeno na jihočeských stanicích ČHMÚ

Na horách můžeme příští týden očekávat i sněhové přeháňky. Aktuální předpovědi počasí pro Jihočeský kraj ZDE.