Zmatek, nechápavé pohledy řidičů a jedno otáčející se auto za druhým. Tak to vypadá od úterý v Ledenicích. Přibližně s třítýdenním zpožděním tam začala přestavba mostu v ulici Dr. Stejskala. Městys tak bude minimálně do prosince zcela neprůjezdný. Mnozí lidé z dolní části obce proti tomu protestují, protože se nedostanou autem k lékaři, do obchodu, na poštu ani do školy. Místo toho budou muset chodit pěšky po hrázi rybníka Lazna, kde však do nedávna nebylo veřejné osvětlení.

„Jsme už s manželem staří a těžko dojdeme nakoupit nebo k doktorovi pěšky. Je to těžké. Bude se to muset někudy objíždět, ale nevím přesně kudy. Nejblíž je to asi přes les k Petrovicím a na Vrcov, ale stejně je to daleko. Je to špatné, protože nezajistili ani žádnou pořádnou objížďku,“ stěžuje si místní obyvatelka Anna Krofiková. Dodává, že podle původního plánu měla rekonstrukce začít už 11. července. Hlavní část oprav měla skončit do poloviny listopadu, kdy by se most opět alespoň částečně zprovoznil.

Protože se však začalo skoro o měsíc později, obávají se místní lidé, že se znovuotevření mostu posune až do jara příštího roku. „Za chvíli začne zima a těžko tam budou něco kopat v závějích. Zamrzne to a pak už s tím nic neudělají,“ vysvětluje Krofiková. Podle mluvčí stavební společnosti Eurovia CS Petry Kučerové došlo ke zpoždění kvůli novým požadavkům Policie ČR, které se týkají dopravně – inženýrských opatření. V praxi se jedná například o vedení trasy objížďky, náhradní autobusovou dopravu a podobně. „Důvod neuzavření komunikace spočíval v nutnosti upravit tato opatření dle požadavku a upřesnění policie a jeho nové projednání. Příslušné povolení bylo vydáno k 1. srpnu, most bude uveden do provozu do konce roku,“ zdůvodňuje Kučerová.

S jejími slovy však rozhodně nesouhlasí budějovická policejní mluvčí Regina Tupá. Argumentuje tím, že se dopravní inženýři vyjadřovali k problému už v roce 2009. „Všechny naše požadavky a připomínky jsme vznesli tak, aby mohla být stavba zahájena v původně plánovaném termínu, tedy v polovině července,“ zdůrazňuje Tupá.

Přesné důvody pozdržení začátku oprav nezná ani investor, kterým je krajský úřad. Podle Kateřiny Bíro z tiskového oddělení má firma ve smlouvě, že musí dokončit všechny práce v původním termínu. „Pokud se tak nestane, čekají ji finanční sankce,“ tvrdí Bíro. Kvůli uzavření mostu nebudou mít problémy jen samotní obyvatelé Ledenic, ale i lidé z přilehlých osad. Například lidem ze Zalin se prodlouží cesta z obvyklých tří kilometrů minimálně na 10 až 15. Pokud se totiž budou chtít dostat autem na ledenické náměstí, musejí to vzít přes Dobrou Vodu, Starou Pohůrku a Srubec. Právě tudy nyní vede i náhradní autobusová doprava.

Petice nepomohla

„Vnímám to tak nějak normálně, nedá se s tím nic dělat. Když jedu do Ledenic na radnici, tak těch pět set metrů popojdu snadno,“ říká smířlivě Zdeněk Štěpánek ze Zalin. S komplikacemi však musejí počítat i řidiči, kteří jedou ve směru od Jindřichova Hradce a Třeboně směrem na Krumlov a Lipno.

Mnozí obyvatelé dolní části Ledenic do poslední chvíle doufali, že se jim podaří prosadit vytvoření provizorního průjezdu staveništěm. Sepsali proto petici, kterou podepsalo přes 100 lidí. „Budeme odříznuti od všech institucí v obci, protože veškeré úřady, služby, lékaři, obchody, školka i škola, sportoviště, nádraží a pošta jsou v hlavní části za mostem. Obyvatelům druhé části, zejména těm dříve narozeným, se naopak stane nedostupným hřbitov,“ vysvětluje jedna z autorek petice Jaroslava Koblasová. Místní zastupitelé však tuto variantu nedoporučili. S průjezdem totiž nesouhlasili majitelé přilehlých nemovitostí a proti byl i statik. Podle investora se celkové náklady na stavbu pohybují kolem 50 milionů korun. Hotovo by mělo být na jaře příštího roku, kdy už se budou dodělávat pouze poslední vrstvy asfaltu a provoz tak bude omezen pouze částečně. Součástí oprav bude i postavení nových chodníků po obou stranách mostu.