Lidé se nebudou chtít vzdát legendy o honosné rožmberské hrobce, kde členové rodu sedí ve zlatých křeslech. Budou ji nejspíš i nadále hledat. Na tom se shodují odborníci, kteří místo posledního odpočinku Rožmberků objevili pod severní částí presbytáře klášterního kostela ve Vyšším Brodě. Hrobka však byla oproti očekávání strohá a poměrně malá.

„Překvapila mě hlavně její výška, měří jen asi 140 centimerů, což je opravdu málo,“ řekla Zuzana Thomová, archeoložka z Jihočeského muzea. Podle ní je tedy nepravděpodobné, že by zde bylo pohřbeno skutečně deset generací rožmberského rodu, jak praví písemné prameny. „Nemůže tomu tak být už jen proto, že klášter byl založen roku 1259 a Vok I. z Rožmberka zemřel v roce 1262. Klášter tehdy ještě nemohl být postaven. Nyní se můžeme jen dohadovat, jakým způsobem se s nebožtíky během staletí manipulovalo, kdy tam něco měnili, proč tam není víc lidských ostatků, jestli je někam přesunuli nebo už byli jinde pohřbeni,“ dodala.

Thomová se domnívá, že lidé neopustí původní představu a budou přesvědčeni, že toto není ta pravá rožmberská hrobka a že je ještě někde jiný velký prostor se zdobným oltářem, kde Rožmberkové skutečně sedí.

Celý tým čeká ve Vyšším Brodě další pátrání. V průběhu přístího roku se bude klášter opravovat, vymění se podlaha v kapitulní síni, a toho archeologové využijí pro další průzkum. Právě kapitulní síň jeden písemný zdroj označuje jako místo, kde je pohřben Záviš z Falkenštejna.

I podle šéfa jihočeských památkářů Petra Pavelce je možné, že se někde skrývá další rožmberská hrobka.
„V tuto chvíli se musí objev pečlivě vyhodnotit, kolik je tam rakví, jestli lze identifikovat jejich majitele, jestli se něco nenachází ještě pod podlahou či zda tam není ještě jeden vstup. Pokud by se ale prokázalo, že nalezená hrobka je skutečně takhle malá, musí existovat i jiné místo, kde jsou Rožmberkové pohřbeni,“ reagoval Pavelec.

Archeologové však již mohou téměř s jistotou vyloučit, že něco takového se nachází v jižní nebo východní části klášterního kostela. Měřili teplotní anomálie všude, kde to bylo možné, a provedli v kostele celkem deset vrtů.

„S více než devadesátiprocentní jistotou můžeme říci, že zde žádná další dutina, která by se dala označit jako hrobka nebo krypta, není,“ uvedl geofyzik Jiří Šindelář.

Tým odborníků, který hrobku objevil, bude na místě dále pracovat. Platí však, že nechtějí nic narušit. Předmětem zájmu budou tedy záběry ze sondy a technici již nyní vymýšlejí, jak k Vokovu sarkofágu spustit rentgen a zjistit, co v něm je, aniž by ho museli otevřít.