Asi osm kilometrů od Tábora, nedaleko Malšic, se na ostrohu nad řekou Lužnicí nachází zřícenina hradu Příběnice. Na tomto místě plném atmosféry, které přes den láká k návštěvě, by ale noc měl trávit jen otrlý člověk. Z příběnických legend a pověstí totiž mrazí…

Jeptišky se ve strachu utopily

Z Tábora podél Lužnice na zříceninu Příběnice.Zřícenina Příběnice.Zdroj: Ilustrační foto.Jedna z legend vypráví o třinácti přízracích mladých dívek, jeptišek oblečených v řeholní rouna. Zjevují se jednou do roka. Potichu naříkají a postupují ke strmé skále, po které pak scházejí dolů, do údolí Lužnice. Procházejí se po její hladině, sem a tam, a po čase se pod nimi voda rozestoupí a jeptišky za hlasitého modlení zamíří na dno řeky. Poté se nad nimi voda zavře a místo se opět zklidní.

Jedná se o duchy jeptišek, které se na počátku husitských válek ukryly za zdi hradu pod ochranu Rožmberků. V listopadu roku 1420 se ale vrhly do vody v obavách z přicházejících husitů.

Černý pes hlídá hromadu zlata

Na příběnické zřícenině se také podle vyprávění můžete setkat s dvojicí mužů. Oba jsou oděni v černých šatech, na hlavách černé klobouky, a s lopatami v rukou přehazují ohromnou hromadu zlata. U toho je hlídá přízračný černý pes, který přinese zpátky každý zakutálený penízek. Zpátky dostane i mince, které by se snad někdo bláhový pokusil ukrást. Ve velikonočním období k nim všem prý přibývá i černá ovce, kterou když spatříte, dokáže vás k pokladu zavést. Strach ze svědomitého čtyřnohého hlídače zlata by ale měl být silnější…

Zámek Dačice. Ilustrační foto.
KVÍZ: Hrady a zámky jižních Čech. Dokážete jich správně poznat všech deset?

Nachlazený skřítek na Dívčím Kameni

Zřícenina hradu Dívčí Kámen leží v nadmořské výšce 47O metr. Hrad byl založen roku 1349 Rožmberky a rozprostírá se na skalnatém ostrohu Křemežského potoka a řeky Vltavy.Dívčí Kámen.Zdroj: Deník/Jaroslav SýbekPokud se budete toulat v okolí Dívčího Kamene poblíž Křemže, nastražte uši. Možná zaslechnete kýchání. Pokud ho uslyšíte, rozhodně nezapomeňte říct „pozdrav pánbůh“. Nejspíš to totiž kýchá tamní skřítek (podle některých dokonce král trpaslíků), který má na starosti dohled nad poklady ukrytými ve sklepeních zříceniny. Skřítek bloudí rozvalinami a rád se ukazuje lidem - a pokud mu na jeho kýchání vychovaně odpovíte, možná se s vámi o nějaký ten kousek svěřeného pokladu podělí.

Zvíkovský rarášek zlobil spáče

Mnoho zvláštních jevů, se kterými se můžete setkat na hradě Zvíkov, má prý na svědomí místní rarášek. Pověst o něm kolovala už v 16. století, kdy se na věži Markomance prováděly stavební úpravy. Zvíkovský rarach se lidem ukazuje v mnoha podobách - například jako krkavec, trpaslík, černý kocour, rozmazaný přízrak nebo třeba pes s očima plnýma plamenů. Ukazuje se taky jako skřítek s červenou čepičkou. Pověst ho umisťuje zejména do klenuté komnaty, která dřívě sloužila k ubytování hostů. Těm se rarášek zjevoval kolem půlnoci a rušil je ze spaní. Nikomu však neubližoval.

Hádanka mnichů na Nových Hradech

Nové Hrady. Ilustrační foto.Nové Hrady.Zdroj: archiv DeníkuV Červené věži na Nových Hradech se odedávna o půlnoci zjevovali mnichové. Pokud ve věži nalezli člověka, nejstarší z mnich se ho otázal: „Které zvíře nebylo stvořeno Bohem?“. Lidé odpovídali různě, kočka, had, netopýr, žádná z odpovědí však nebyla správná. Mnich se na každého z nešťastníků zadíval svým ledovým zrakem a vždy brzy následovala smrt.

K hradu jednou dorazil potulný kovář a sháněl práci. Jeho řemeslo bylo zrovna potřeba, ale purkrabí hradu si jej chtěl nejprve vyzkoušet. Dal mu proto okovat zlého a divokého hradního koně. Když se to kováři povedlo, nechal ho purkrabí nocovat v Červené věži. Jako všechny jeho předchůdce navštívili i kováře přízrační mnichové. „Které zvíře nebylo stvořeno Bohem?“ ptal se opět nejstarší z nich. Kovář byl ale pohotový. „Kůň,“ řekl okamžitě. „Má kopyta jako ďábel a když lehá, tak nekleká.“ V tu ráno mnichové zhasili své svíce a navždycky zmizeli. Kovář byl přijat do služeb hradu a v Červené věži se natrvalo usadil.