To je důvod, proč se i ve čtvrtek stejně jako v minulých letech v Českých Budějovicích sešli především jihočeští traumatologové a záchranáři na odborném sympoziu.

Právě díky tomu, že se specialisté traumacentra českobudějovické nemocnice dělí o své zkušenosti a nové poznatky s kolegy z okresních nemocnic, roste v posledních letech počet vážných úrazů, které se daří úspěšně léčit. Přitom před několika lety podobné případy nezřídka končily smrtí zraněného.

„Důležité je, aby se naši kolegové v okresech dozvěděli, jaké spektrum výkonů jsme schopni poskytovat, a současně získali informace o vývoji nových technologií a operačních postupů. Zjednodušeně řečeno, aby své pacienty v případě potřeby odesílali včas na naše technicky lépe vybavené pracoviště,“ uvedl primář oddělení úrazové chirurgie a vedoucí lékař traumacentra českobudějovické nemocnice Pavel Kopačka.

Jeho tým ošetří ročně více než 50 tisíc lidí. V porovnání s rokem 1989 jde o pětinásobný nárůst. Podílejí se na něm jak z menších nemocnic přeložení pacienti, kteří potřebují péči ve špičkově vybaveném centru, tak i další faktory.

Více práce má úrazová chirurgie i kvůli stále rostoucímu počtu dopravních nehod, při nichž se někdo zraní, ale i úrazům při sportu a jiných aktivitách. Nemocnice navíc ošetřuje i drobné úrazy, které dřív patřily do gesce již zrušených chirurgických ambulancí.