Peníze i podmínky

V prvé řadě jde o spory se zdravotními pojišťovnami o výši úhrad za péči. V širším slova smyslu jde například i o varování veřejnosti, že o práci praktického lékaře je mezi mladými malý zájem.


„Věkový průměr v oboru je padesát dva let. Některým praktickým lékařům je i přes sedmdesát a není možné někomu předat praxi,“ uvedla včera pro Deník MUDr. Věra Boušková, praktická lékařka z Českých Budějovic. Lékařka zmínila i příklad kaplické praxe, která není obsazena ani po dvou veřejných nabídkách.


V mnoha ordinacích tedy dnes najdou pacienti jen sestřičky , které budou zajišťovat základní úkony, nebo budou připravené domluvit akutní ošetření. Navíc má v každém městě mít alespoň jeden lékař službu.


„Na ordinacích vždy bude napsáno, kam se obrátit, pacienti se nemusejí bát,“ zdůraznila MUDr. Boušková, jako regionální zástupkyně Sdružení praktických lékařů.

VZP varuje

Protestující lékaři se dnes v krajském městě zúčastní semináře o tom, jak vypadá jednání s pojišťovnami. Řeč bude třeba o výši úhrad za péči nebo o nových zákonech.


Podle průzkumu Deníku se ale ne všichni lékaři budou na protestu podílet. „Pro mě je pacient na prvním místě. Tohle se má řešit na jiné půdě,“ uvedla jedna z českobudějovických praktických lékařek.


Zastánci protestu tvrdí, že pojišťovny by mohly skokově zvýšit úhrady pro primární péči, ale Všeobecná zdravotní pojišťovna to odmítá. Varuje, že navýšení, kterého se domáhají zástupci Sdružení praktických lékařů by vyvolalo lavinu podobných požadavků.

Pojistné roste

„Vzhledem k tomu, že praktici požadují navýšení plateb téměř o padesát procent, jistě si umí každý představit, kde bychom byli, až by s podobnými požadavky přišla další zdravotnická zařízení,“ uvedl ředitel VZP Pavel Horák k protestu praktických lékařů. Ti se zase brání tím, že příjmy z pojistného v poslední době stoupají a je tedy možné zvýšit úhrady.


Na Českobudějovicku uzavřelo vloni smlouvu s VZP 88 praktických lékařů pro dospělé a 39 praktických lékařů pro děti.