Od počátku dubna platí nové doplatky za léky, které u některých pacientů znamenají, že zaplatí více než dosud. V očekávání zdražení se dokonce část pacientů předzásobila. „Hlavní nápor byl minulé dva týdny,“ potvrdila českobudějovická praktická lékařka MUDr. Věra Boušková. Nárůst příchozích zaznamenali i v lékárnách. „Určitě lidé přicházeli více ,“ zmínila magistra Jana Míková z českobudějovické lékárny na Pražské třídě.


Čím menší město, tím byl ale kolotoč kolem nových doplatků méně znát. „Až v posledních dvou třech dnech přišlo více pacientů. Ale ne o sto nebo dvě stě procent, ale o dvacet, třicet procent,“ popsal situaci v Trhových Svinech lékárník Stanislav Poláček. „O něco víc ano, ale ne o moc,“ řekla včera také lékárnice Jana Matošková z Týna nad Vltavou. V Dubném se však změny skoro neprojevily. „Lidé to tolik nevnímali,“ poznamenali ve zdejší lékárně. Změny v cenách se přitom týkají několika skupin léků a rozdíly jsou desítky korun i více na jedno balení. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny a ministerstva zdravotnictví lze i po změnách úhrad ze strany pacientů najít v každé skupině léků nějaký bez doplatku, nebo s malou spoluúčastí. Někteří lékárníci ale nevidí situaci tak jednoduše. „Takhle jednoduché to není,“ zdůraznil Stanislav Poláček. Upozornil na to, že léky se musí posuzovat individuálně podle stavu pacienta a například i podle jejich možných vedlejších účinků.


Platí však, že vybírat si léky podle svého zdravotního stavu a výše doplatku mohli pacienti s pomocí lékařů už nyní. „Vždycky jsem se snažila napsat léky po domluvě s pacientem s tou nejmenší spoluúčastí,“ zdůraznila MUDr. Boušková. „Lidé se chodí ptát na ceny, jestli jejich lék změnil doplatek,“ potvrdili také v lékárně U Nemocnice zájem pacientů o tyto informace. Podle odborníků lze navíc očekávat, že i farmaceutické firmy v řádu týdnů budou měnit doplatky kvůli boji o zákazníka.