Loni v červenci začala v příhraničních Nových Hradech na Českobudějovicku fungovat služba, která nahrazuje dlouhodobě zavřenou lékárnu. V červenci 2022 bylo podle starosty Nových Hradů Vladimíra Hokra jasné, že lékárna bude zavírat. A hledalo se narychlo nějaké řešení pro ty, kteří si nemohou pro léky dojet sami do sousedních Trhových Svinů nebo jinam vlastním autem a nemohou ani využít pomoc rodiny.

Město využilo mikrobus, který má a nabídlo občanům možnost nechat se dovézt do sousedních Trhových Svinů. Tam fungují lékárny dvě. „Pomohli nám kluci, šoféři nebo Robet Dufter ze společnosti Rožmberk, která má ve správě v Nových Hradech kovárnu,“ popisuje začátky služby, která měla v minulých dnech roční výročí fungování, Vladimír Hokr. Starosta Nových Hradů dodává, že se rozdělily služby a ujali se jich obyvatelé z Nových Hradů a dokonce i jeden z Horní Stropnice.

Řetězce do malého města nechtějí

Obsadit lékárnu ve městě na samém okraji okresu u rakouských hranic je těžké. Firmě se nedaří sehnat kvalifikovanou odbornou sílu za pult. Přitom provozuje jednu ze zmíněných lékáren v Trhových Svinech. A pro velké řetězce by lékárna byla zajímavá, až kdyby mělo město 10 000 obyvatel. Jenže Nové Hrady mají zhruba čtvrtinu z toho počtu.

Zatím tedy pravidelně, nyní dvakrát týdně, vyráží z Nových Hradů kvůli lékům mikrobus. „Nabereme občany i v Údolí nebo v Byňově,“ říká Vladimír Hokr s tím, že aktuálně chce město tuto službu zachovat.

Do Trhových Svinů si pravidelně jezdí zájemci z Nových Hradů pro léky. Novohradským mikrobus nahrazuje lékárnu, která ve městě nefunguje. Na snímku jedna z lékáren v Trhových Svinech.Do Trhových Svinů si pravidelně jezdí zájemci z Nových Hradů pro léky. Novohradským mikrobus nahrazuje lékárnu, která ve městě nefunguje. Na snímku jedna z lékáren v Trhových Svinech.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Jak potvrdili Deníku v lékárně na Žižkově náměstí v Trhových Svinech, léky si je možné objednat i dopředu, takže je pak mají Novovohradští už připravené a skupinka zákazníků navíc se vždy zvládne.