„Stejně bych na jaře musel k zubaři, na internu, tak se snažím vše oběhat teď. Ať mám ta vyšetření ještě v režii pojišťovny. Pokusím se přesvědčit obvoďáka, ať mě pošle i na plicní,“ říká šedesátiletý Jan Kuba z Českých Budějovic.


Podobného chování si zatím nevšimli v ševětínské ordinaci pro mladší pacienty. „Zatím se nestává, že by se někdo chtěl „předzásobit“ prohlídkami nebo vyšetřeními,“ uvedla včera na dotaz Deníku praktická lékařka pro děti a dorost Věra Veřtátová.


„Takhle chodí většinou důchodci, nechají si napsat léky, udělat zadarmo vyšetření,“ shodují se praktičtí lékaři. Do jisté míry má snaha ušetřit smysl. Od ledna až na výjimky zaplatí každý třicet korun za lékařské vyšetření, lék hrazený z veřejného zdravotního pojištění i za návštěvní službu. Dvojnásobek bude stát každý den v nemocnici, léčebně i v lázních, na trojnásobek přijde ošetření na pohotovosti či zásah záchranky.


Zubaři ale předpokládají, že se v jejich ordinacích změna příliš nepromítne. „K nám čekají pacienti tři měsíce, do konce roku máme plno,“ řekla zubařka Zuzana Vystrčilová.


Stomatologové ale doufají, že se poplatek projeví na vytížení zubařské pohotovosti. „Návštěva pohotovosti bude stát pacienta devadesát korun, tam regulace účinek může mít,“ upozornila Vystrčilová a dodala, že by se tak zubařské pohotovosti částečně mohlo ulevit. Pacienty, kteří využijí pohotovosti, i když by měli navštívit spíše svého zubaře, poplatek možná odradí.