„Dříve to museli lidé zdlouhavě obcházet a ten, kdo si chtěl cestu zkrátit, chodil přes les," vzpomíná na dobu, kdy tady stezka chyběla, Daniel Mikulička, jenž na sídlišti provozuje fitcentrum. Přínosná je nová komunikace také podle Josefa Skaláka, jenž v Týně trénuje stolní tenis.

„Do sportovní haly chodím ze sídliště Hlinky trénovat nejméně třikrát týdně," říká Josef Skalák. „Před postavením pěší cesty se večer lesem lezlo za světla čelovky 
a při dešti či zamrznutí to nebylo nic příjemného. Teď tu máme komfortní osvětlenou cestu, která nás z Hlinek v klidu, rychle a bezpečně dovede do sportovního areálu a po tréninku i zpět na sídliště," těší se Josef Skalák z nové komunikace.

On i ostatní obyvatelé Týna můžou pěší zónu zdolávat dvěma způsoby. Ti zdatnější se vydají po schodech, kterých tu je hned 107, maminkám s kočárky či invalidům slouží pěší asfaltová komunikace se třemi protisměrnými zatáčkami. Lidem, kteří se na cestu po stezce vydají za tmy, na cestu svítí žárovky s úspornou technologií.

Práce na nové pěší komunikaci trvaly dělníkům pět měsíců, náklady ve výši 9,32 milionu korun pokryla Jaderná elektrárna Temelín. 
O zimní údržbu nové pěší zóny se postará město, na jaro jsou pak naplánovány už jen poslední úpravy. „V dubnu počítáme ještě s výsadbou zeleně kolem pěší komunikace," říká Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín.

KLÁRA SKÁLOVÁ