Akutní stav ohrožení vyhlásili v těchto dnech lesníci. Chrání porosty proti zlodějům, kteří by si chtěli zadarmo pořídit smrček nebo borovičku do vánočních domácností.

„Revírníci jsou v lese pořád,“ potvrdil Deníku stav nejvyšší pohotovosti hlubocký lesní správce Jan Zasadil.

Trvale v akci jsou před Vánoci i zaměstnanci českobudějovických lesů a rybníků. „Děláme, co můžeme. Hajní jsou v terénu neustále,“ říká Pavel Hartman, ředitel Lesů a rybníků města České Budějovice. Podle Hartmana se v minulém roce stalo, že hajní přistihli nenechavce, který si chtěl z lesa odnést stromek, letos ale zatím žádného zloděje nechytili. „Je to boj s větrnými mlýny,“ dodal Hartman na adresu krádeží vánočních stromků. Lesníci přitom používají všechna dostupná opatření. Spolupracují i s policií. „Dohoda je taková, že policie je na telefonu a v případě potřeby by mohla okamžitě zasáhnout,“ popisuje Jan Zasadil domluvu s policisty. Hlubocký lesní správce připojil, že proti okusování zvěří se stromky oplocují nebo natírají speciálními roztoky. „Proti lidem musíme některým stromům ořezat větve,“ rozhořčeně konstatoval Zasadil. Stromek je pak pro Vánoce „bezcenný“, ale v porostu zůstane. Podle lesníků je to lepší, než pak najít místo vypiplané jedličky jen čerstvě uříznutý zbytek kmene.

Městská ani státní policie letos zatím na Českobudějovicku žádného zloděje vánočních jehličnanů nepřistihla. Možná i proto, že dnes už je možné koupit stromek na celý rok. Samotné městské lesy pravidelně nabízejí stromky k prodeji u svého sídla v ulici Jaroslava Haška v Českých Budějovicích. A někteří lidé už rovnou vsadili na umělé jehličnany. „Koupil jsem umělý stromek, který jen snesu z půdy. Je to lepší, než každý rok shánět nový,“ popsal svůj názor na věc Pavel Ždych z Českých Budějovic.

Hlídky ale budou v lesích střežit stromky až do Štědrého dne.