Důvod? Chrání les před zloději vánočních stromků. Právě v prvních prosincových týdnech začínají nájezdy vandalů.

„Porosty se teď hlídají pořád. Hlavně tam, kde si lidi pro stromky chodí, to se historicky ví,“ říká o nevítaných návštěvnících hlubocký lesní správce Jan Zasadil. Lesníkům sice vadí napáchané tisícové škody, ale mnohem více je mrzí samotné ztracené mladé stromky. „Lidé jsou nesoudní, nedívají se na věc lesnicky. Postupně, jak se vracejí na některé místo, jsou schopni tam během několika let vyrobit skoro holinu,“ posteskl si Zasadil s tím, že les se pak musí doplnit novou výsadbou. Lesáci se navíc shodují v tom, že zloději bohužel hledají co nejlepší mladé stromky, které pak dospělému porostu citelně chybí. Vandalové podříznou nadějný smrček nebo borovičku, které ale za pár dnů stejně skončí u popelnic a v lese zůstávají méně hodnotní jedinci.

Správci lesů se brání vandalům různě. „Hajní jsou i o víkendu, o sobotách a nedělích v lese a jsme domluveni i s městskou policií, že ohlídají úseky, kde to hrozí,“ popsal praxi u firmy Lesy a rybníky města České Budějovice jednatel společnosti Josef Schoř. Dalším opatřením, třeba vedle hlídání odstavených vozidel na okraji porostů, je nyní i znehodnocování vybraných stromků. „Olamují se jednotlivé větve, nebo se stromky ořežou po jedné straně, když se řeže chvojí na adventní věnce. Stromku to nevadí, ale tím, že ho pro vandaly znehodnotíme, ho zachráníme,“ vysvětluje Jan Zasadil.

Hlubočtí lesáci také v posledních letech ošetří každý rok až stovky zelených krasavců i speciálním nátěrem. Jsou pak barevně odlišení nebo zapáchají. I takové opatření pomůže mnoha stromkům přežít pro ně nebezpečný čas Vánoc.

Ukradený stromek vyjde na dva tisíce

Po adventu zůstávají v lesích na mnoha místech po mladých jehličnanech kvůli řádění zlodějů jen útlé pařezy. Ve správním řízení hrozí sice zlodějům mladých stromků za lesní pych samozřejmě i pokuta, a to až ve výši dvou tisíc korun. Ale lesníci přesto musí se zlodějíčky podstupovat každý rok téměř nekončící souboj.

„Když jsem se v neděli vracel po deváté večer z chaty, předjela mě na kraji Budějovic octávka se třemi smrčky na střeše. Na to vézt z vlastního lesa stromek je trochu brzo, ale mohla to být náhoda, že to vezl po setmění,“ poznamenal s ironickým úsměvem na adresu neobvyklého nákladu František Jaroš ze sídliště Máj. „Divím se, že to někomu stojí za to,“ dodal obecně na adresu zlodějů Jaroš, který si sám občas přivydělává jako lesní dělník.

Podle všeho by se ozdoba vánočních domácností měla pořídit už za cenu kolem sta korun.

Českobudějovické městské lesy a rybníky podle ředitele Pavla Hartmana například letos nabídnou od 15. prosince stromky zhruba za stejné ceny jako vloni, smrčky za 60 – 120 korun a borovičky za 90 – 180 korun.

A žádnou razantní změnu nečekají ani hlubočtí správci státních lesů. „Naše cena pro firmy se nezměnila,“ uvedl Jan Zasadil s tím, že Hlubočtí neprodávají stromky sami, ale umožňují těžbu specializovaným firmám.