Na prostranství před zámkem kočí a jejich svěřenci ukázali, co všechno umí kůň vycvičený pro práci v lese a v samotném zámku se konala beseda fotografky Heleny Görnerové o focení. Autorka, která se dlouhá léta profesně věnuje focení koní, pozvala na besedu také tři kočí, aby se jich mohli zájemci zeptat na cokoliv k náročnému řemeslu. "Lidé z města už si myslí, že je to skanzen, že to neexistuje," říká o přibližování dřeva koňmi Helena Görnerová. Beseda měla velký úspěch, místo hodiny trvala hodinu a půl a mohla by ještě pokračovat…

I fotograf má při zaznamenávání uvedené pozapomenuté práce nelehkou úlohu. Kůň má při chůzi jinou rychlost nohou, pohybů hlavy, vychází nebo vchází do světla a zajistit, aby byl snímek ostrý, technicky dokonalý a přitom nepostrádal atmosféru je podle Heleny Görnerové dost náročné. Milovníci snímků koní, kteří se nedostali v sobotu na akci, mají alespoň šanci prohlédnout si v zámku, kde sídlí pobočka Národního zemědělského muzea, až do konce října velkou kolekci fotografií na výstavě.

close Lesnický den na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou nabídl poznání náročné práce lesníků. info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in Lesnický den na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou nabídl poznání náročné práce lesníků.

V dalším programu bylo v sobotu možné sledovat při práci kováře, poslechnout si dobrou muziku nebo si dát něco chutného na zub a případně nakoupit stylové dřevěné náčiní a nádobí do kuchyně. Ocenili to návštěvníci z tuzemska i ze zahraničí, neboť mezi hosty Lesnického dne se objevila i řada cizích turistů, třeba rodina z francouzského města Troyes, která si s velkým zájmem prohlédla malý model vorové tabule v nádvoří zámku.