Letecká katastrofa na jednom z nejlidnatějších sídlišť města pořádně zahýbala tehdy deštivým pondělním dopolednem.

Obrovské štěstí

Dvě letadla Aremády ČR se vracela z leteckého dne v Pardubicích na českobudějovickou základnu. V hustých mracích se ale srazila a jeden letoun dopadl na parkoviště před paneláky v Otavské ulici a druhý stroj spadl za nedalekou restauraci Bergamo.

Na sídlišti Mig 21 a následný požár zdemoloval okolo patnácti aut, součástky letadel vletěly lidem do bytů. Jako zázrakem nikdo osmého června nepřišel o život.

Ihned po havárii zpovídala tehdejší redaktorka Českobudějovických listů Klára Chábová jednoho ze svědků Martina Radiče.

„Díval jsem se na film a na chvíli jsem se zvedl, že se půjdu podívat z okna, jestli stále neprší. najednou vidím před sebou vojenské letadlo, které se řítilo na parkoviště před domem. Věděl jsem, co bude následovat, ale nestihl jsem utéct,“ popisoval před deseti lety Radič své zážitky. „Stihl jsem se jen otočit k oknu zády a zakrýt si oči. Tlak, který výbuchem vznikl, prorazil okno a střepiny vlétly do místnosti. Velkou silou jsem byl odhozen na kuchyňskou linku,“ pokračoval v líčení otřesné události přímý svědek, kterému po tragedii zbyly jen modré džíny, bílé triko s krátkým rukávem, tenisky a červený budík. Nic víc.

Deset let poté

Stále živé vzpomínky mají na osudný červnový den lidé bydlící na sídliště Vltava i deset let po tragédii.

„Byl jsem v práci, doma ženu na mateřské dovolené s malým dítětem, když mi kolegové říkali: „Honem vypni stroj. Jeď domů! Na Vltavu popadaly stíhačky!“,“ vzpomínal včera na havárii pětatřicetiletý Otakar Holatý. „Nikdo nevěděl přesně, kolik letadel spadlo, proč a kam dopadly. Příjezd z centra města na sídliště byl hektický, všude zábrany, přes policejní zátarasy jsem se jen obtížně prodíral domů. Náš dům měl štěstí v neštěstí, stíhačka narazila do paneláku vedle, naštěstí ani v něm nebyl nikdo zraněn. Kdyby ale žena byla s děckem venku, nemuselo to dopadnout dobře,“ doplnil.

Vzpomínáte si na tuto událost? Napište nám o tom…