Hlavním cílem tréninku bylo podle mluvčí jihočeské záchranky Petry Kafkové zvýšení úrovně připravenosti, dosažení efektivní a bezpečné součinnosti posádky letecké záchranné služby ve specifických podmínkách záchrany z vodní hladiny. "Evakuace osob z tekoucí vodní plochy za pomoci vrtulníku je náročná na přesnou koordinaci spolupráce pilota, leteckého záchranáře - vysazovače na palubě stroje a leteckého záchranáře na dolním konci lanového podvěsu. Tyto činnosti vyžadují značné zkušenosti a profesionalitu celého týmu," naznačila mluvčí.

Vlastní plnění letových úloh pak podle ní spočívalo v transportu záchranáře na podvěsovém laně k zachraňované osobě, její upevnění/umístění do záchranné smyčky, a krátký transport v nízké výšce nad vodní hladinou na nejbližší pevnou plochu. Letečtí záchranáři se průběžně střídali na pozicích palubního vysazovače a záchranáře na laně pod vrtulníkem.

"Během příprav cvičení navázala Letecká záchranná služba spolupráci s Vodní záchrannou službou, místní skupinou z Českých Budějovic. Poděkování patří vodním záchranářům, kteří se v rámci výcviku ochotně zhostili nelehké úlohy figurantů – tonoucích," uvedla.

Velké poděkování patří zejména majitelům přilehlých pozemků a Povodí Vltavy s. p., Dodala, že bez vstřícnosti vstřícnosti a souhlasu majitelů přilehlých pozemků a Povodí Vltavy s. p. by výcvik takového rozsahu nebylo možné realizovat.