První let svého druhu z českobudějovického letiště má odstartovat ve středu 2. srpna ve 21:30. Na palubě Boeingu 737 společnosti Smartwings budou klienti cestovní kanceláře Čedok putující do Antalye v Turecku.

Předseda představenstva Jihočeské letiště České Budějovice Ivan Trhlík přiblížil, že letoun přilétne z Pardubic, a to přibližně o jednu hodinu před odletem - konkrétně ve 20:40 hodin. „Ostatní lety v sezoně, bez ohledu na destinaci, mají vždy plánovaný přílet ve 20:10 a odlet ve 21:00 hodin,“ doplnil. Kromě turecké Antalye budou letos lety z Budějovic odbavovány také na řecké ostrovy Rhodos a Kréta.

Odkud se na první let podívat?

„Zájem o první odlety „dospělých“ letounů z Letiště České Budějovice chápeme a jsme za něj rádi. Areál letiště je veřejný, návštěvníci se samozřejmě nedostanou až k letadlu, ale mohou ho pozorovat a fotit za oplocením provozních ploch letiště. Můžeme doporučit louku přímo u terminálu, kde bude vidět stojící letadlo, případně v západní části areálu je pěkný výhled od bývalého vojenského bunkru na pohyb letounu po ranveji. Pro spottery je pak nejvýhodnější pozice z jižní strany areálu od obce Homole, tam mohou zachytit veškerý pohyb letounu,“ poradil Ivan Trhlík.

Se zkouškou na letišti pomohli studenti i pedagogové střední odborné školy cestovního ruchu.
Budějovické letiště se zaplnilo. Zkusilo si simulovaný start na řecký Rhodos

Jak se na letiště k pozorování dopravit?

Všichni, kteří se chtějí na první odlet podívat, mají doporučeno využít městskou hromadnou dopravu. Jak už Deník informoval, bude k odletům a příletům jezdit autobusová linka číslo 40 budějovického dopravního podniku. Cesta tímto autobusem je bezplatná. „Linka je určena nejen pro cestující, ale i pro návštěvníky letiště. Další možností je kolo nebo procházka. Cestu automobilem na pozorování letu bychom skutečně nedoporučovali. Parkoviště jsou určena pouze pro cestující,“ uvedl předseda představenstva.

Budějovický dopravní podnik zahájí jízdy novou linkou. Bude jihočeskou metropoli spojovat s letištěm.
Autobusová linka na Letiště České Budějovice má číslo čtyřicet

Kterým směrem může první let odlétat?

To závisí na povětrnostních podmínkách. „Přístrojové přiblížení na přistání je z východu, pokud povane vítr obráceně, letoun provede okruh a sedne z druhé strany. Odletové tratě jsou v obou směrech – východ i západ. Jde především o směr větru,“ zdůraznil Ivan Trhlík.

K letům do Turecka z Budějovic se každý týden, a to až do října, připojí také lety na řecké ostrovy Kréta a Rhodos, vše pro cestovní kancelář Čedok.