Statisíce cestujících ročně by mohlo podle marketingové studie společnosti Deloitte už v roce 2015 odbavovat Jihočeské letiště. Pokud využije potenciál široké spádové oblasti a klientům nabídne vhodná letecká spojení doplněná o odpovídající služby, má podle závěrů odborníků někdejší vojenské letiště v těsném sousedství Českých Budějovic o budoucnost postaráno.


Smělé plány ale předpokládají přibližně miliardovou investici do rozvoje současného areálu. „Právě proto jsme si nechali studii zpracovat, chtěli jsme mít ověřený důvod k investici,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jihočeského kraje Martin Kuba.


Konzervativní odhady analytiků mluví jen v rozmezí let 2012 – 2015 o uspokojivém nárůstu klientely. Za šest let by z jihu Čech mohlo ročně odletět sto tisíc rekreantů na dovolené. Až 180 tisíc turistů by se sem mohlo letecky dopravit ze zahraničí, čtrnáct tisíc pasažérů podle propočtů odbaví v kategorii business letů.


„Dnes je negativním aspektem letecké dovolené cesta na letiště do Prahy. Ta by se Jihočechům podstatně zkrátila a oni se na takovou možnost těší,“ tlumočí jeden z dílčích výsledků dotazníkového průzkumu Kristýna Čermáková ze společnosti Deloitte.


O pravidelné linky z Budějovic do Prahy, Stuttgartu a Frankfurtu či charterové lety do Amsterodamu a Moskvy se již nyní dle průzkumu zajímají Lufthansa a Travel Service.


Podle ředitele Jihočeského letiště Ladislava Ondřicha je ale do té doby třeba vybudovat terminál, doplnit vybavení letiště především o navigační systémy, ale i další modernizace. Zhruba polovinu nákladů na potřebné úpravy by mohla pokrýt dotace z evropských fondů.