V Plané u Českých Budějovic byly vloni ukončeny velké úpravy dráhy a nový odbavovací terminál. I řízení letového provozu dostalo lepší vybavení. Vše je postupně uváděno do zkušebního provozu. Cílem je, aby po získání potřebné licence od Úřadu pro civilní letectví mohly v Českých Budějovicích přistávat i velké stroje o rozpětí přes 30 metrů. Aktuálně zde mohou ve zkušebním provozu přijímat a odbavovat i proudové letouny, ale jen do rozpětí 24 metrů. Podle vedoucí marketingu letiště Martiny Vodičkové se areál připravuje na to, aby v květnu byl schopen odbavit letouny v režimu veřejné dopravy den/noc po předchozím ohlášení. V roce 2021 se počítá s běžným obchodním provozem.

Už předtím by ale v Plané podle serveru zdopravy.cz mohla pravidelně přistávat s menšími letadly společnost Rosa Airlines. „Dlouholetý manažer v letecké dopravě Ivan Chemtob chce spustit pravidelnou linku z Prahy do Českých Budějovic,“ uvádí server. „Linka do Českých Budějovic je začátkem, zajímají nás další trasy,“ řekl podle serveru Ivan Chemtob.

„Mohu potvrdit jednání o projektu , který by umožnil zahraničním turistům letecké spojení Praha – České Budějovice,“ řekla k možné pravidelné lince Martina Vodičková.

Jihočeský kraj zároveň zahájil jednání s možným strategickým partnerem pro celkový rozvoj letiště. Podle Hany Brožkové, tiskové mluvčí krajského úřadu, zájem o jednání projevilo šest subjektů a do užšího jednání pak vstoupily tři společnosti. Jedna z nich poté podala indikativní nabídku a má zájem pokračovat. V horizontu jednoho měsíce se chystá prezentace pro radu kraje. „Další podrobnosti v současnosti není možné sdělovat,“ nechtěla ale Hana Brožková nabídku blíže specifikovat.

Na konci března by také měla ukončit svou práci společnost, která je najata na ocenění firmy Jihočeské letiště České Budějovice. Ta se stará o areál u Plané, který původně patřil armádě. Společnost vlastní společně Jihočeský kraj a České Budějovice a uvažuje se o tom, že by město prodalo kraji svůj podíl. Město už totiž nechce dotovat provoz areálu. Loni dalo zhruba 25 milionů korun.