„Tady, stejně jako na jiných letištích po celém světě, se řídíme podle koordinovaného světového času, tedy podle UTC,“ uvedla tisková mluvčí Jihočeského letiště Martina Vodičková.


UTC (Coordinated Universal Time), je na rozdíl od greenwichského středního času odvislého od rotace Země, založen na atomových hodinách a je na rotaci Země nezávislý. Stejně nezávislý je na rozhodnutí jakékoli vlády využívat zimní nebo letní čas.


„V leteckém oboru UTC významně pomáhá při řízení vzdušných dálnic, což v době, kdy jsou letadla jedním z běžně využívaných dopravních prostředků, umožňuje koordinovat dopravu a předcházet leteckým haváriím. I když letadla odlétají a přistávají podle času té či oné země, obvykle byste na náramkových hodinkách pilotů našli UTC, případně doplněný oznámením o běžném čase,“ doplnila Vodičková.


Na hodinách řídící věže českobudějovického letiště ukazovaly rafičky v době letního času o dvě hodiny méně než na hodinkách lidí. Díky zimnímu posunu se pak letištní čas přiblíží tomu běžnému o hodinu.