Krajský úřad i magistrát města tento posun vítají, i když se proti letištnímu provozu stále zvedá řada odpůrců. „Je to velice příznivá zpráva, otevření hraničního přechodu je už pouze otázkou času,“ poznamenal primátor krajského města Juraj Thoma. „Je vidět, že letiště má budoucnost a po jednotlivých krocích se postupně blíží k cíli, jímž je veřejné mezinárodní letiště s patřičným zázemím, které bude významným dopravním uzlem regionálního významu. Ta cesta ale samozřejmě ještě bude dlouhá,“ doplnil primátor.


Samotné otevření přechodu a mezinárodní provoz na letišti musí ještě zajistit ministerstva vnitra, informatiky, obrany, financí a dopravy ve spolupráci s provozovatelskou společností Jihočeské letiště České Budějovice, a.s., kterou napůl vlastní město České Budějovice a Jihočeský kraj. „Předpokládáme termín vyhlášení statutu do měsíce,“ uvedl ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Pokud se letišti podaří získat neveřejný mezinárodní statut, budou na něm moci přistávat letadla ze zahraničí, která se však budou muset předem ohlásit. Mimo jiné i proto, aby na letiště mohli přijet celníci a cizinecká policie kvůli pasovému a celnímu odbavení letadla. Poté co letiště získá veřejný mezinárodní statut, o který bude dále usilovat, budou celníci a cizinecká policie sídlit přímo v areálu letiště.


„V první fázi mezinárodního provozu počítáme s malými letadly pro několik osob, pro velká ještě nemáme patřičné zázemí. Ale máme připravený plán postupného rozvoje,“ naznačil nejbližší budoucnost letiště Ondřich.


„Financovat rozvoj letiště by významným způsobem mohla Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu. V příslušném opatření na rozvoj regionálních letišť je k dispozici zhruba 549 milionů korun,“ upozornil Thoma.


Jihočeské letiště České Budějovice má pro své potřeby k dispozici zatím jen část areálu, kterou má pronajatu od armády. Převodem celého areálu do vlastnictví Jihočeského kraje by se měla vláda zabývat v nejbližších týdnech.