Ministryně obrany Vlasta Parkanová a hejtman Jan Zahradník včera podepsali v budově krajského úřadu smlouvu o jeho převodu.


Letiště provozuje společně kraj a město České Budějovice, jeho využitím si zástupci samosprávy slibují rozvoj regionu. Letiště má zatím licenci pro neveřejné mezinárodní lety, cílem je, aby zde co nejdříve přistávaly i pravidelné linky s turisty.


„Armáda se zbavuje majetku, který nepotřebuje, a je příjemné, že zde se ho zbavuje ve prospěch nového využití a cíle,“ uvedla Vlasta Parkanová. „Jsem také Jihočeška, tak vím, jaké zde v kraji mají železnice a dálnice vady na kráse. Letiště vzniklo před sedmdesáti lety a ještě po druhé světové válce zde přistávaly civilní lety mezi Prahou a Českými Budějovic. Bylo by chybou, aby se tu civilní letecký provoz znovu neobnovil. Letiště tak dostává novou šanci.“
Armáda ČR se po desetiletích konečně vzdala letiště ve prospěch civilního využití. Do roku 2009 zde má vyrůst nový terminál, zázemí pro letecké posádky nebo nová řídící věž.


V rámci dotací z Evropské unie chce kraj a město žádat o částku až půl miliardy korun. „Na počáteční investice máme vyčleněných padesát milionů korun, které můžeme do objektu letiště okamžitě investovat, “ řekl hejtman Jan Zahradník. V rozsáhlém areálu občas řádí vandalové, kteří zneužívají absence ostrahy.


Ministryně Parkanová se také zajímala o názory zastupitelů a obyvatel sousedních obcí Planá, Homole, a Litvínovice, pro které bude letiště zásahem do jejich stávajícího života. „Se starosty vše diskutujeme,“ ubezpečil ji hejtman Jan Zahradník.