Pozemky na Děkanských polích v Rožnově mají rodiny už přes dva roky rezervované, potíž spočívá ale v tom, že lokalita leží v ochranném hlukovém pásmu bývalého vojenského letiště v Plané.

„Letiště nám nevadí, my máme zájem bydlet v Rožnově v sousedství parku a Malše,“ tvrdí Jitka Vokurková. Hluku z provozu letiště se budoucí majitelé pozemků nebojí. „Na podzim byla na krajském úřadě výstava o budoucnosti letiště, kde byl naznačen uvažovaný letecký provoz. Podle hlukových studií, které již byly dokončeny, hluk z tohoto provozu ani zdaleka nedosáhne hlukových hygienických limitů,“ řekl Deníku Josef Nováček, majitel realitní kanceláře, která parcely nabízí.

I budějovičtí radní rozvoj bydlení v jižní části města podporují a Krajský úřad na výstavě o letišti deklaroval zmenšení hlukového pásma. To se ale podle občanů zbytečně protahuje. Proč? Ve svých nejhorších představách se Rožnovští bojí velkokapacitní nákladní dopravy.

Letiště zatím výstavbu brzdí


„Velkokapacitní nákladové letiště nebo intenzivní provoz nízkonákladových letů by mohlo být pohromou pro celé České Budějovice,“ míní obyvatelé, kteří chtějí v Rožnově stavět.

Rozšiřování současného prostoru letiště nechystá. „Cílem společnosti je, aby Letiště České Budějovice patřilo mezi standardní regionální letiště, což je mimo jiné podmíněno i tím, že bude zařazeno do mezinárodní sítě veřejných letišť,“ uvedla mluvčí Jihočeského letiště Martina Vodičková.

„V prvních letech plnohodnotného provozu letiště se počítá s tím, že by zde pravidelně několikrát za den přistála velká letadla typu Boeing 737 či Airbus A320. Pravidelné noční linky nejsou prozatím plánovány,“ upřesnila k budoucímu provozu Vodičková. Mezinárodní veřejný statut plánuje letiště získat už v příštím roce.

Rozhodne rada

O ochranném hlukovém pásmu, které dosud rozvoj bydlení na Děkanských polích v Rožnově blokuje, bude v příštím týdnu jednat dozorčí rada Jihočeského letiště. „Pro stanovení hlukového ochranného pásma byla zpracována hluková studie, která má několik variantních řešení,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková.

Zhruba čtyřicítka občanů už poslala na krajský úřad a českobudějovický magistrát petici. „Žádáme, aby záležitost ochranných pásem byla co nejdříve vyřešena,“ vyjádřila základní požadavek jedna z autorek petice Jitka Vokurková. Kdyby se tak nestalo, mohli by na povolení stavět čekat další dlouhé měsíce, nebo by se taky nemuseli dočkat vůbec.

„Projednává se objem letového provozu a ten může vyvolat jiné požadavky na ochranné pásmo. Stavební uzávěra stále platí,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora František Jelen.

Občanům tak nezbývá než trpělivě čekat na rozhodnutí dozorčí rady Jihočeského letiště a doufat, že bude v jejich prospěch.

„K pokračujícímu blokování výstavby máme jediné vysvětlení, a to, že existují soukromé zájmy, které preferují prodej stavebních pozemků a výstavbu v jiných částech města,“ spekuluje Vokurková.