Bydlet totiž chtějí na Děkanských polích v Rožnově, kde dosud zůstalo ochranné hlukové pásmo letiště ještě z dob vojenského provozu.
A taky zůstane. I přesto, že Krajský úřad na výstavě o budoucnosti českobudějovického letiště sliboval, že se toto pásmo sníží.
„Ve skrytu duše jsem doufala, že se rozhodne ve prospěch občanů,“ povzdychla si Jitka Vokurková, která má pozemek na Děkanských polích rezervovaný.
Dozorčí rada letiště, která se sešla na začátku tohoto týdne, ale doporučila představenstvu stávající protihluková opatření ponechat. I přesto, že původní pásma byla vyhlášena na podstatně vyšší zatížení, než způsobuje stávající provoz letiště.
„Proč tam nechávají tak velkou rezervu? Jestliže se tu má podle toho začít létat, tak se mají Budějovice na co těšit,“ kroutí hlavou Vokurková.
V prvních letech po dobudování letiště by zde měla pravidelně několikrát za den přistávat velká letadla typu Boeing 737 či Airbus A320.
„Jestliže má veřejná správa na jedné straně investovat veřejné prostředky do rozvoje letiště, na druhé straně sama zmenšovat ochranná pásma a tím v podstatě regulovat rozvoj letiště do budoucna, jsou to dva kroky, které jdou proti sobě. Znamenalo by to, že vynakládání prostředků na rozvoj letiště je nehospodárné,“ vysvětluje rozhodnutí člen dozorčí rady a náměstek hejtmana Robin Schinko.
Sen o domku se rodinám rozplývá
Vlastní domek s podkrovím, garáží a zahradou v sousedství parku, školy a řeky Malše a v jedné z nejlepších částí krajské metropole, v Rožnově. Takový byl sen rodiny Vokurkových z Českých Budějovic. Ten se ale začíná rozplývat.
„Bydlíme už dvanáct let v menším bytě v Havlíčkově kolonii,“ popisuje současnou situaci rodiny Jitka Vokurková. Má dvě děti, třináct a devět let.
„Jeden pokoj máme předělený příčkou, v jedné části je ložnice a v druhé mají holky společný pokoj. V novém domku jsme chtěli, aby měly každá svůj prostor a soukromí,“ říká a dodává, že nejsou jediní. I ostatní rodiny, které chtějí v Rožnově na Děkanských polích bydlet, mají menší děti a jsou v podobné situaci.
„Už když jsme si pozemky rezervovali, věděli jsme, že je tam ochranné pásmo letiště. Ale hluková studie jasně dokázala, že hluk v této lokalitě není problém. Navíc první etapa výstavby na Děkanských polích dostala výjimku a domy už tam stojí. Ale my se tam dva a půl roku chodíme dívat a jen čekáme,“ vypráví Vokurková.
Ochranné hlukové pásmo, jak navrhla dozorčí rada Jihočeského letiště, se nesníží. Výjimku může čekajícím rodinám udělit českobudějovický stavební úřad. Nutný je k tomu souhlas města, krajského hygienika a letiště. Hygiena souhlas výjimce dala, stejně jako rada města na jaře minulého roku. Letiště své ochranné pásmo ale tvrdošíjně hájí.
„Dnes se zdá, že je stanovené ochranné pásmo velmi přísné, ale stejně tak se zpřísňují předpisy, které před hlukem chrání obyvatelstvo,“ uvedl ředitel společnosti Jihočeské letiště České Budějovice Ladislav Ondřich.
Na dotaz Deníku, jestli letiště povolí výjimku, Ondřich uvedl, že žadatelům odpoví ve smyslu zachování ochranných hlukových pásem.
„Proč nám letiště brání, když výstavbu jednoznačně povolila rada města, kterou si volíme?“ táží se nevěřícně občané, kteří již podali na kraj a na město petici. „Ve skrytu duše ještě doufáme, ale už se díváme i po jiných pozemcích. Za ty skoro tři roky ceny hrozně vylítly a taky se nám prodraží stavba,“ dodává Vokurková.