Výhody této novinky zakusil tuto neděli pilot Stanislav Vlček, který tak uskutečnil historicky první let do zahraničí podle nových předpisů v rámci schengenského prostoru. Z letiště v Plané zamířil do Rakouska na letiště LOLS Suben a následně zpět.

Pilot z Lišova si jednodušší způsob přepravy do zahraničí v rámci schengenského prostoru nemohl vynachválit. „Nemusím volat pohraniční policii, podám si letový plán a je to přesně to samé, jako když jedete přes hranice, nikdo vás nekontroluje,“ řekl Deníku Stanislav Vlček.

V dubnu ale bude možné létat z jihu Čech i do zemí mimo schengenský prostor a naopak. Společnost Jihočeské letiště České Budějovice totiž požádala Úřad pro civilní letectví o udělení licence pro neveřejné mezinárodní letiště s vnější hranicí.

„Aby nám tato licence mohla být udělena a mohla k nám létat letadla z celého světa, bylo třeba splnit některé technické a bezpečnostní podmínky,“ říká ředitel Jihočeského letiště, a. s. Ladislav Ondřich.

Tou nejdůležitější bylo vyhlášení odděleného celního prostoru, kde lze oddělit cestující ze schengenské a neschengenské zóny.

Letiště České Budějovice všechny nezbytné podmínky k udělení této licence splnilo a stane se tak jediným místem na jihu Čech, odkud bude možné létat mimo schengenský prostor.