Rambo a Rocky jsou sokolovití dravci, Sauron je jméno úctyhodného orla skalního a na jméno Carlos slyší lovecký pes, ti všichni jsou součástí týmu, který má od prosince na starosti biologickou ochranu Jihočeského letiště České Budějovice.

Jejím úkolem je zabránit střetu letadel s ptáky či se zvěří, což podle statistik bývá jednou z nejčastějších příčin leteckých nehod. Biologická ochrana zaměřená na zaplašení zvěře a ptáků patří ke standardnímu zabezpečení letišť.

Nejkritičtější je vzlet a přistání

„Nejkritičtější fází letu je start a přistání, malá letadla nejsou tak ohrožena, nízká rychlost a krátká dráha vzletu jim umožňují se zvěři vyhnout, jen stěží si to ale lze představit u proudového stroje vážícího dvacet a více tun, který se krátce po startu pohybuje rychlostí dvě stě kilometrů za hodinu,“ potvrzuje vedoucí střediska dispečerů Miroslav Holak.

Biologickou ochranu na Jihočeském letišti České Budějovice zabezpečuje firma B&S Hawk, která také provozuje školu tradičního sokolnictví. Na letišti má k dispozici lovecké psy a dvanáct ptáků, mimo orla také sokolovité dravce, jako je raroh velký, sokol stěhovavý či jestřáb lesní.

Ptáci plaší bažanty, psi srnky

Nejčastějším úkolem dravců je plašení bažantů, zaměřují se ale i na káně a poštolky, pro které jsou travnaté plochy kolem drah prostřeným stolem plným hrabošů. Úlohou orla Saurona a loveckých psů je pak zaplašit zvěř spárkatou, tedy srnčí.

„Naši ptáci jsou speciálně vycvičení a jsou zvyklí jak na lidi, tak na ruchy z prostředí, takže jim nevadí ani hluk letadel, už vědí jak reagovat,“ doplnil sokolník Radek Staněk.

Biologickou ochranu využívají hlavně velká letiště, u menších přistávacích ploch není potřeba. „Jsme rozlohou čtyřikrát menší, než je Planá. Dispečer vidí na dráhu a může to včas korigovat,“ řekl správce letiště Hosín Václav Mečíř.

Hosínské letiště je navíc dál od města a všude v okolí je množství zelených ploch a lesů, v nichž mohou zvířata lovit. „Ptáci nemají potřebu se sem stahovat, stejně tak zvěř. Zabloudí sem náhodně jedna srnka, rozhodně ale ne celé stádo,“ dodal Mečíř.