Řidiči na Budějovicku teď mají ideální čas na výměnu zimních gum za letní. Pneuservisy hlásí dostatečné zásoby a minimální čekací doby. Situace je tedy naprosto jiná než v zimě, kdy byly některé druhy kol nedostatkovým zbožím.

Potvrzuje to například Josef Hanzal, majitel stejnojmenného pneuservisu na Rudolfovské třídě v Budějovicích. „Zákazníci nemusí čekat, bez problémů najíždějí a dostanou se na řadu během pěti minut. V tomto období si nehrajeme na nějakou pracovní dobu. Pneumatiky musíme na sezonu objednávat, ale všechno se dá sehnat. I to, co nemáme na skladě, se dá sehnat za jeden až dva dny. V zimě to byl problém, teď ne,“ řekl Hanzal.

Podobně hovořil i majitel pneuservisu Pavel Kozák 
z Borovan. Podle svých slov je i on schopen vyhovět přáním zákazníků hned. „Problémy 
s dodávkou pneumatik také 
v současné době nemám. I ty, které momentálně nejsou na skladu, mi dodavatelé zajistí do druhého dne,“ zmínil Kozák. Přezouvání na letní kola není ze zákona povinné. I přes léto mohou řidiči jezdit na takzvaně celoročních nebo zimních pneumatikách. Nevýhodou je však to, že zimní guma se v teple rychleji opotřebovává, a nemusí tak do další sezony vydržet. Auta, která na nich jezdí, také mají vyšší spotřebu pohonných hmot.

Pozor na vyhlášku!

Jedním z řidičů, který auto vůbec nepřezouvá, je třeba František Čížek z Dobré Vody u Českých Budějovic. Popisuje, že vzhledem k malému množství ujetých kilometrů se mu to vůbec nevyplatí. „Jezdím jen do práce a z práce, to je asi pětadvacet kilometrů za den a čtyři stovky měsíčně. Tím pádem používám celoroční pneumatiky. Přítelkyně má fabii a ta se chystá přezouvat někdy příští týden,“ konstatoval Čížek.

Letos je navíc potřeba myslet ještě na jednu důležitou věc – značka Zimní výbava přikazující povinně zimní pneumatiky platí podle nové vyhlášky ministerstva dopravy do 31. března.  Na rozdíl od zimy, kdy na sněhu nejsou letní pneumatiky bezpečné, na jaře není pozdější přezutí či dokonce nepřezutí skutečně žádný problém.