Dva letní biografy na Českobudějovicku ve Zlivi a v Českých Budějovicích se už na diváky připravují. A shodou okolností oba zahájí letošní sezonu českým filmem.

České hity

„Začínáme promítat třicátého června a bude to film Sněženky a machři po 25 letech,“ řekla ze zlivského kulturního odboru Dagmar Vacková. „Jinak letos nasadíme samé české filmy, protože loni byla dost malá návštěva a lidé hlavně chodili na české filmy. Budeme promítat tedy je jediný americký film, a to Dobu ledovou 3,“ podotkla Vacková a doplnila, že ve Zlivi se bude promítat jen každé úterý a čtvrtek až do 27. srpna.

V českobudějovickém letňáku zahajují už 19. června, tentokrát filmem s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli Líbáš jako Bůh. „V podstatě bude v kině vše stejné jako loni. Bude tu stánek s občerstvením a také budeme divákům půjčovat podsedáky,“ říká provozovatel letního kina a kina Kotva Jan Turinský.

„A co bude letos největší tahák? Vždy je to počasí, to je v letním kině nejhlavnější. Ale z filmů budeme dávat například Andělé a démoni, Harryho Pottera, Dobu ledovou 3 a podobně,“ dodává Turinský.

Návštěvnost se drží

Na rozdíl od klasických kin pod střechou, kde diváci pomalu ubývají, letní kina na tom zase tak špatně nejsou. „Lidí chodí průměrně stejně, ale doufám, že letos bude sezona lepší než loni. Proto sázíme na české filmy,“ zdůraznila Dagram Vacková ze Zlivi. „U nás je návštěvnost stejná. Lidí nechodí více, ale ani méně,“ doplnil Vackovou Turinský.

Do letního kina se už těší i dvacetiletá Kateřina Holá. „Letňák je úplně něco jiného než normální kino. Určitě v létě na něco k nám do letňáku zajdu,“ připustila studentka z Českých Budějovic.