Návštěva blokové dozorny, která řídí chod reaktoru a potažmo celé elektrárny či simulované cvičení havarijních stavů byly největšími lákadly letošní Letní univerzity, která se konala v uplynulých dvou týdnech na Temelíně. Zúčastnilo se jí 38 studentů ze čtyř vysokých škol v celé republice. Zlatým hřebem programu pro ně byl znalostní test, ve kterém se suverénně nejlépe umístil student Strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni Petr Průka. Nejtěžší pro něj byly otázky spojené s elekřinou.

„Studuji obor, který je zaměřen hlavně na konstrukci hlavních elektrárenských komponentů jako je turbína nebo primární okruh. Přihlásil jsem se sem i proto, že jsem chtěl poznat zdejší prostředí a možná tady trochu zaseknout drápek,“ prozradil po vyhlášení s úsměvem na tváři šťastný novopečený král Letní univerzity. Oboru, který momentálně studuje, by se chtěl věnovat i v budoucnosti. Největším lákadlem je pro něj výstavba nových bloků elektrárny.

Stejně jako v předchozích letech, dorazila sem i letos předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Oceňuje zejména to, že se úroveň letní univerzity rok od roku zvyšuje. „Mám z toho vzrůstající dobrý pocit. Na začátku jsme měli trochu pochybnosti, jaký o to bude zájem, protože studentů přírodních věd moc není. Dnes už to však nevidím tak pesimisticky,“ přiznala Drábová.

Podle organizátora projektu Pavla Šimáka je hlavním smyslem této akce představit studentům i jejich pedagogům reálné prostředí elektrárny. Snáze se pak totiž mohou rozhodnout zda svou budoucnost skutečně spojí s jadernou energetikou. Ti nejlepší z nich zde už mají dokonce zajištěné pracovní umístění.

„Z letošního ročníku jsme vybrali například pět studentů z různých vysokých škol s nimiž jsme se na základě psychodiagnostiky domluvili na tom, že mohou nastoupit na místa operátorů sekundárního okruhu, což je pro nás klíčová pozice,“ vysvětlil Šimák. Právě psychodiagnostika, tedy posouzení odborných i osobnostních kvalit, hrála velkou roli i při samotném výběru uchazečů. Původně se jich totiž přihlásilo 170, ale organizátoři vybrali pouze 38 z nich. „Důležitými předpoklady pro práci v elektrárně jsou třeba určitá konzervativnost, rozvážnost nebo posuzování svých rozhodnutí v širších souvislostech,“ doplnil organizátor Pavel Šimák.

Kromě samotných studentů se zúčastnili letošní letní univerzity i vysokoškolští pedagogové, kteří tak měli možnost spojit své teoretické znalosti s praxí. Jedním z nich je i děkan Elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity Jiří Hammerbauer. Na Temelín se přitom vypravil poprvé v životě.
„S temelínskou elektrárnou máme dlouhodobou spolupráci. Pro studenty je určitě důležité, když si mohou to, co studují, vyzkoušet na vlastní kůži. Dobře si uvědomují i to, že obory, kterým se věnují, mají budoucnost,“ poznamenal Hammerbauer.