Že léto ve městě už začalo, jste si mohli všimnout od začátku června, od kdy promítá letní kino Háječek.

Až do září čeká Budějčáky jedna kulturní událost za druhou. Připraveno je 322 akcí, tj. o 46 více než loni. Přes padesát pořadatelských subjektů přichystalo 49 divadel, 69 koncertů od klasiky, jazzu, folku až po alternativní hudbu, 6 sportovních akcí, 16 festivalů, 44 výstav a 99 komponovaných akcí. Filmů bude 59. Iva Sedláková z odboru kultury vysvětluje: „Je v tom započteno i letní kino Háječek, s Kinematografem bratří Čadíků zaměřeným na české filmy promítáme zároveň, nerušíme se, můžete si vybrat.“

Triumfem Múz na vodě, koncertů z pontonu proti Sokolskému ostrovu, které tradičně začínají první červencový den, bude Hana Zagorová, která festival zakončí. Zahájí ho Daniel Hůlka s Lubomírem Brabcem. „Hradišťan vyloženě stál o to, aby mohli hrát na vodě,“ prozrazuje dalšího účinkujícího Iva Sedláková.

Letošní novinkou bude Tančírna pod Černou věží, hudební oslavy k výročí sto let republiky. Na retro akci zahrají tři orchestry. „Přijedou sem dobová auta, domluvili jsme, že bude dobová cukrárna a kavárna,“ vysvětluje Iva Sedláková. „To abychom si tu dobu připomněli,“ dodává. K vidění bu-de kabaret, módní přehlídka cestovní a lázeňské módy nebo dobových plavek.

Na 29. Hudební slavnosti Emy Destinnové přijede uznávaný Bruckner orchester Linz. Jaromír Talíř, náměstek primátora pro kulturu, vysvětluje význam koncertu: „V České republice ještě nikdy nehrál.“

Hudební večery na náměstí představí pět nových kapel, jimiž jsou Duo Matouš Hamerník a Tomáš st. Lísal, Kool-aid, Two Towers Hulu Jazz, Pampaliny Funky Jam a skupina BezNOT v novém složení.

Na náměstí a v jeho okolí se budou konat také slavnosti města Budějovice vypráví. „Celé je to postaveno na vyprávěných příbězích babiček,“ vysvětluje Iva Sedláková.

Město uvolnilo na letní akce včetně slavností města podle Ivy Sedlákové něco málo přes tři miliony. Další prostředky na letní kulturu šly z dotací, které se udělují na celý rok.

Tipy Deníku na letní kulturní akce:
- 22. 6. – 29. 8. výstava v radniční síni České Budějovice za 1. republiky
- 1. – 6. 7. Múzy na vodě
- 3. 7. – 31. 8. Radniční léto
- 14. 7. Tančírna pod Černou věží
- 17. 7. – 23. 8. Hudební večery na náměstí
- 24. – 25. 8. Budějovice vypráví

Jižní Čechy přivítají Olympijský běh
Jižní Čechy přivítají Olympijský běh
Martin Nosek, hasič
Při katastrofě s dobrým koncem nevycházel z údivu.