Léto 2020 popsal meteorolog jako takové, kdy teploty byly průměrné, ale pršelo více než jindy. „Když srovnám léto loňského a letošního roku, tak loňský rok byl nadnormální teplotně a normální srážkově. Letošní léto bylo nadnormální srážkově a normální teplotně,“ porovnal. V červnu a v srpnu bylo počasí více deštivé, v červenci pršelo standardně. Za tyto tři měsíce spadly v kraji podle meteorologa celkem 372 litry srážek na metr čtvereční. Ve stejném období vloni to bylo 208 litrů vody na metr čtvereční.

„Letos bylo standardní léto podle dlouhodobého průměru. Co tak slýchám od pamětníků, tak taková léta byla běžná. Statisticky je letos normální léto, co se týče průměru srážek i teplot,“ upřesnil meteorolog Josef Slavík. Dodal, že v posledních letech byla léta velmi suchá. Mimořádný počet tropických dnů zaznamenal v roce 2015 a 2018. „Tropický den je, když je teplota třicet stupňů a více,“ objasnil.

Jedním z nejteplejších dnů letošního léta byl 28. červenec, kdy rtuť teploměru vyšplhala v Českých Budějovicích na hodnotu 33,2 stupně.

Babí léto si Jihočeši mohou užívat ještě v části tohoto týdne. „Pro babí léto je typické sušší počasí, charakteristické ranními rosami a mlhami. Přes den bývá slunečno. Minulý týden šlo o dozvuky léta. Tento týden máme babí léto,“ hodnotil s tím, že od středy má pršet. „Od pátku se znatelně ochladí. Teplota klesne. Bude to výrazná změna,“ varuje.