Rok 2024 je olympijský. Jižní Čechy budou od 23. do 27. června hostit Olympiádu dětí a mládeže. Čtyři dny se na 27 sportovištích bude bojovat o medaile. Slavnostní zahájení se koná u Vltavy v Českých Budějovicích. Sportovat se bude i v Táboře či Hluboké nad Vltavou. Termínově na akci navazuje Highline festival provazochodců v Českém Krumlově, chystá se i souboj dračích lodí v Táboře (16. června) a od 9. do 11. srpna se Prachatice a okolí znovu stanou dějištěm závodu Xterra, tedy mistrovství Evropy v terénním triatlonu.

V sobotu 1. června se uskuteční ještě jiná tradiční a oblíbená sportovní akce. České Budějovice ožijí během už podvanácté. Mattoni ½ Maraton každoročně láká početné pole startujících a tisíce fanoušků do ulic k trati. Letos tomu nebude jinak, na start se postaví celkem 3600 běžců v několika kategoriích. Hlavní závod odstartuje klasicky v 19 hodin z náměstí Přemysla Otakara II.

close Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Pivovarská zahrada. info Zdroj: JCCR zoom_in Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Pivovarská zahrada.

Ve stejný den začíná i další sezona Otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Ta potrvá až do září a otevře ji premiéra s názvem Rozum a cit. V Krumlově ještě zůstaneme. Třiatřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu opět propojí atraktivní prostředí historického města s klasickou hudbou. Účastníci se mohou těšit na 19 koncertů hlavního programu na 13 koncertních místech, na třech z nich vůbec poprvé. V kulturním kalendáři se nesmí zapomenout na festivaly Mighty Sounds, Přehrady fest, jihočeskou zastávku Hrady.cz nebo budějovické Múzy na vodě.

„Letošní léto bude speciální i díky olympiádě dětí a mládeže. Protože v posledním červnovém týdnu do Jihočeského kraje zavítá několik tisíc účastníků z celé republiky, nabízí se ideální příležitost, aby si svůj pobyt s dětmi prodloužili přímo do prázdnin,“ uvádí ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup.

close Olympiáda dětí a mládeže. info Zdroj: JCCR zoom_in Olympiáda dětí a mládeže.

Od 21. do 23. června mají své místo v jihočeském kalendáři Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, v Třeboni v půlce července oslaví Jakuba Krčína, podobně jako Holašovické slavnosti. V Prachaticích mají každoročně Slavnosti solné Zlaté stezky, letos připadají na poslední červnový víkend. Už v závěru léta pak bude rušno v Toulavě, a to hlavně díky Soběslavským slavnostem a Táborským setkáním.

Kdo si stále ještě nevybral ze široké nabídky, mohou ho oslovit multižánrové festivaly, jako jsou Buskers fest a Plachanda open v Budějovicích či Dačická kostka. Kdo rád míří za gastronomií, oslovit by ho mohl prachatický festival piva nebo Šumavský coffee fest ve Vimperku. Kompletní přehled akcí je k dispozici ZDE.

Zdroj: TZ Jihočeské centrály cestovního ruchu