Dělá to tak většina z českých studentů, ať už středoškolských nebo vysokoškolských.

„Brigádu si zajišťuji každé léto, nejenom kvůli penězům, ale také abych získal nějaké zkušenosti,“ svěřuje se Jan Dvořák, nyní průvodce na zámku v Hluboké nad Vltavou.

Není sám. Brigádu si podle personální agentury Bohemia manscraft zajistí ročně tisíce studentů nejen z jihu Čech. „U nás je od zaměstnavatelů největší poptávka po stavebních dělnících nebo studentkách – uklízečkách,“ shrnuje mluvčí agentury Pavla Čiháková. Představy studentů o ideální brigádě jsou ovšem poněkud jiného ražení.

„Ze strany studentů je největší zájem o manuálně a fyzicky nenáročné profese, například práce v kanceláři,“ uvádí Čiháková.

Sezonní brigády jsou přitom vynikající příležitostí jak k výdělku a získání zkušeností, tak i k setkání s novými lidmi. To potvrzuje i Eliška Trsková, číšnice v hostinci Hamr u obce Lužnice: „Chodí sem štamgasti i spousta cizinců,“ říká a dodává, že cizinci jsou obvykle mnohem náročnější. „Utratí víc peněz, zároveň ale vyžadují kompletní servis.“

S tím souhlasí i průvodce Dvořák: „Od cizince se dočkám spropitného mnohem spíše než od místních.“

Otevřené hranice

Potencionální brigádníci se nemusí omezovat jen na české luhy a háje. „Rozhodla jsem se jít na léto do Itálie, hlavně abych se podívala do zahraničí a získala zkušenosti,“ říká Nina Švehlová, která pracuje jako au pair v italském Forte dei Marmi.

„Rodina, v které jsem pracovala, se ke mně chovala velmi přátelsky,“ vzpomíná Švehlová. „Dostala jsem se do ní přes jednu mezinárodní agenturu, takže jsem spolupracovala s Francouzi nebo třeba s Němci. Plat byl ale srovnatelný s penězi, které bych za obdobnou práci dostala u nás,“ vyvrací Švehlová mýtus o „útěku za lepším“.

Stejně jako většina ostatních bere však svou práci jen jako příležitostný výdělek. „Dělat vychovatelku natrvalo bych určitě nechtěla, je to psychicky dost vyčerpávající.“

Notebook i Maroko

Že jsou brigádníci vítanými pomocníky při letním provozu potrvzuje i Libor Kytýr, mluvčí společnosti Albert, která provozuje v České republice síť supermarketů. „S brigádníky máme obecně dobré zkušenosti, pomáhají nám hlavně v létě, kdy spousta našich zaměstnanců odjíždí na dovolenou.“

Příležitost pro drobnější výdělky se nabízí i o svátcích či prázdninách, kdy se potencionální pracovníci objevují v hledáčku firem častěji než obvykle. Brigádníci peníze obvykle používají k financování svých studií nebo si šetří například na motocykl či automobil. „Chtěla bych si koupit notebook, bez něj se na vysoké škole neobejdu,“ svěřuje se číšnice Eliška Trsková.

Vedle školy a zábavy se však můžou objevit i poněkud exkluzivnější způsoby, jak využít získané peníze. „Mým menším životním snem je podívat se do Maroka a do celé severní Afriky. Vzhledem k omezeným finančním prostředkům však plánuji cestu autostopem,“ svěřuje se Jan Dvořák, průvodce na Hluboké.

Václav Rameš