Starosta Libníče Petr Uhlíř prozradil, že letos při slavnostech lidé nahlédnou do Zátkovy vily. „Letos jsme se domluvili s panem Kubrtem, vnukem paní Zátkové, že bychom společně s panem Kovářem a příchozími zájemci nahlédli do Zátkovy vily.“ Počet návštěvníků, kteří půjdou nahlédnout do Zátkovy vily, bude ale podle jeho slov zřejmě omezený.

Obec má také v plánu vybudovat naučnou stezku po libníčských lázních. „Procházkou bychom se my i návštěvníci Libníče měli přenést do krásné doby rozkvětu libníčských lázní a života okolo nich. Několik zastavení nás obeznámí s libníčskými vilami, lázněmi i dalšími zajímavostmi vily,“ přibližuje budoucí záměr starosta Petr Uhlíř.

Libníč je totiž podle něho významná svým zemědělstvím a lázeňstvím. „Průmyslníci a mecenáši si tady postavili pět vil, které jsou spojené s lázněmi. Rádi bychom proto udělali osvětu lázeňství – tedy naučnou stezku,“ vysvětlil starosta.

Trasu podél vil by tedy obohatily například tabule s textovou částí a fotodokumentací. „Do podzimu bychom mohli mít hotový projekt s návrhy, uvidíme zda budou vypsány dotační tituly, které bychom rádi využili,“ popsal s tím, že náklady na stezku vyjdou přibližně do 110 000 korun.

Stezka povede z návsi a zakončí ji tabule u vily Gabriely na konci lesa. „Chtěli bychom ji mít hotovou do příštího roku, do příštích slavností. Slavnosti máme vždy třetí víkend v srpnu,“ nastínil starosta, který každoročně obléká dobový kostým a slavností se účastní. „Letos je chceme udělat v duchu filmového snímku Tmavomodrý svět, ve filmu letci osvobozují Evropu…Všichni slavili výročí sto let Československé republiky, my chceme vzpomínat i jindy,“ zdůvodnil, čím se obec inspirovala pro 14. ročník Libníčských slavností.

Režisér Jan Svěrák ve snímku Tmavomodrý svět vyobrazil okupaci v roce 1939 po Mnichovské dohodě, kdy československý letec odchází bojovat k britskému královskému letectvu proti Němcům.

Vily v Libníči:

1) Bezdíčkova vila

2) Čertíkova vila

3) Zátkova vila

4) Kubertova vila

5) Vila Gabriela