Jak uvedla svatební koordinátorka Štěpánka Bendová, místo jarních a letních svateb, se letošní svatební sezona odehrála především na podzim. „Zasáhlo to obřady naplánované od března do června a teď i část měsíce října. Matriky se velmi snažily, aby snoubencům našly vhodné náhradní termíny, některé svatební lokace měly ale již plné kapacity a mnoho snoubenců své termíny muselo přesunout až do nadcházející svatební sezony,“ řekla Štěpánka Bendová.

Situaci řešila třeba i nevěsta Kateřina, která svatbu na Táborsku už jednou na jaře překládala pro první koronavirovou vlnu. Kvůli nařízení roušek ve vnitřních prostorách se rozhodli se snoubencem „druhou“ podzimní svatbu přeložit ven. Lidi by totiž museli uvnitř například tancovat v rouškách.

„Dva týdny před termínem jsme rušili veselku v hotelu, který teď zatím nechce vrátit zálohu v plném rozsahu,“ povzdechla si Kateřina, která dále plánovala svatbu na louce pod slavobránou a následnou venkovní oslavu tam. Nakonec se svatba uskutečnila na Městském úřadu v Bechyni. „Rušili jsme objednané věci, protože se situace každý den měnila,“ vzpomněla na své svatební trable.

Štěpánka Bendová dodala, že vedle každodenních změn, hrály při organizování svateb důležitou roli i obavy o zdraví příchozích. „Snoubenci se báli o své prarodiče, hosté odmítali účast na svatbách, tím pádem se snižoval počet potvrzených hostů, což si v některých případech vyžádalo i nový prostor. Někteří klienti si nestačili doplánovat svou akci v čas vzhledem k nemožnosti realizace schůzek se subdodavateli, kdy nouzový stav tyto provozovny uzavřel,“ poukázala svatební koordinátorka na další důvody.

I pro ni samotnou byl letošek ve znamení nových věcí. „Řešili jsme dezinfekci, roušky, jestli stužkovat nebo ne, stolové uspořádání muselo mít daný rozestup a menší počet hostů u stolu,“ řekla s tím, že po obřadu gratulovali novomanželům jen rodiče a svědkové. „Zajistit jsme museli i ochranu subdodavatelů a gastro personálu,“ doplnila.

S novým svatebním konceptem přišli na konci srpna v Pozemském nebi v Rudolfově. Jako víly si tady budou připadat dle slov Martiny Šímové, jedné z autorek konceptu, nevěsty v šest tisíc metrů čtverečních veliké přírodní zahradě Anastazie v Rudolfově na Českobudějovicku. Dřevěná brána, houpačky pro novomanžele, to vše dekorované do světlých svatebních tónů.

„Snoubencům jednak nabízíme, že tady mohou mít svatební obřad, kdy jim celý areál nazdobíme a mají ho sami pro sebe v rozmezí tří hodin, kdy mají dostatek času i na gratulace a svatební fotografie v překrásných zákoutích zahrady. Další variantou je strávit v zahradě celý svatební den, přičemž je možnost využít naší kompletní péče. Společně s kolegyňkou Bohunkou se postaráme, aby tento den byl plný radostných okamžiků a vzpomínek, které budou nevěstu a ženicha naplňovat po celou dobu jejich manželství,“ popsala jednotlivé varianty Martina Šímová.