Tak by se ve stručnosti dala popsat práce vězňů ve výkonu trestu. Těch, kteří si odpykávají trest v českobudějovické věznici, je 118, a z toho pracuje většina, celkem 94 odsouzených. Polovina jich je zaměstnána v provozu věznice, čtyřicet osm vězňů si vydělává „venku“.

„Vykonávají pomocné práce hlavně ve stavebnictví a potravinářství a úklidové práce,“ uvedla oblast pracovních činností vězňů mluvčí Vazební věznice České Budějovice Eva Heroutová.

„Vězni chtějí pracovat a zájem o práci je větší než nabídka,“ poznamenala Heroutová s tím, že hlavní motivací pro odsouzené jsou peníze, které si vydělají, ale také díky práci snášejí výkon trestu lépe po psychické stránce.

V práci „na svobodě“ také získají nové zkušenosti a navážou kontakty ve firmě, díky čemuž mohou najít práci i poté, co si svůj trest odpykají.

Výhody pro firmy

Díky vězňům ale profitují i jejich zaměstnavatelé. Jednak mají firmy nízké mzdové náklady, neplatí vězňům náhrady v nemoci, neposkytují dovolenou a jednak mají jistotu, že pracovník přijde. Při dlouhodobé nemoci odsouzeného jej lze také snadno nahradit jiným kolegou.

Práci českobudějovických odsouzených dnes využívá celkem osm zdejších firem. Přibližně patnáct pracovních míst poskytuje například úklidová společnost .A.S.A.

„Zaměstnáváme vězně z českobudějovické vazební věznice z ekonomických a sociálních důvodů. Vězni jsou zaměstnáni zejména jako popeláři a obsluha sběrných dvorů. Od letošního prvního ledna pracují vězni také na třídicí lince v Lišově,“ upřesnila Alexandra Kostřicová, mluvčí společnosti .A.S.A .

„Naše spolupráce s vězni i vazební věznicí je na dobré úrovni a oboustranně vstřícná,“ dodala Kostřicová.

Útěk

Pro zaměstnání mimo věznici jsou odsouzení vybíráni velmi pečlivě a zvýšené nebezpečí pro společnost nepředstavují, už proto, že v Českých Budějovicích „sedí“ zpravidla za méně závažnou a nenásilnou trestnou činnost.

To, že z pracoviště utečou, se ale zcela vyloučit nedá. „Případy opuštění pracoviště jsou však statisticky bezvýznamné,“ zdůraznila Heroutová a dodala, že si pracující vězni plně uvědomují případné následky.