Přibližně půl milionu oprávněných voličů by se mohlo vydat v jižních Čechách volit nového prezidenta. V minulých volbách přišlo v prvním kole hlasovat 322 963 voličů. Překvapivě vysoká ale byla účast i ve druhém kole. V roce 2018 k němu přišlo dokonce 348 820 voličů. V obou zvítězil Miloš Zeman. V prvním kole si připsal 121 837 hlasů, tedy 37,80%.

Na jihu Čech je největší takzvané přebírací místo v Českých Budějovicích. Podle jihočeské ředitelky Českého statistického úřadu Jany Sedláčkové sem okrskové volební komise povezou výsledky ze 176 okrsků. Z Českých Budějovic a v okrese České Budějovice například ještě ze šesti dalších přebíracích míst poputují výsledky rovnou do centrály Českého statistického úřadu.

Největší okrsek v okrese je tradičně na Gymnáziu Česká, kam jsou přiřazeni ti, kteří mají na nedaleké radnici formální trvalý pobyt. Volit lze i mimo trvalé bydliště na voličský průkaz. O vydání voličského průkazu pro první kolo požádalo v Českých Budějovicích celkem 1378 občanů. A stejnou možnost mají i pro druhé kolo. Písemně s úředně ověřeným podpisem i elektronicky tak mohou učinit do 20. ledna do 16.00 hodin, osobně pak až do 25. ledna také do 16.00 hodin. Hlasovací lístky pro druhé kolo voliči dostanou přímo ve volební místnosti.

Pro první kolo prezidentských voleb v roce 2018 bylo vydáno 1364 voličských průkazů, pro druhé přes 600.

Ve volbách se vybírá z osmi kandidátů, dva s největším počtem hlasů postoupí do druhého kola, pokud někdo nezíská 50% a nevyhraje hned v prvním kole.

Předehrou hlavního hlasování v pátek 13 ledna a v sobotu 14. ledna bylo hlasování na speciálních stanovištích, která byla připraven pro lidi v karanténě s koronavirem. Například v Českých Budějovicích ale tuto možnost nikdo nevyužil. V celém kraji to byla desítka lidí.

Těžký výběr

Pro některé voliče byl tentokrát výběr kandidáta, kterému dají hlas, lehký, pro některé to naopak bylo těžké. "Pro mě to bylo těžké, z těch kandidátů vybrat. Ne, že bych byl úplně zklamaný, ale uvítal bych tam víc osobností, ze kterých by se dalo vybrat. Samozřejmě ale nemusí být člověk mezi kandidáty, který se zalíbí všem," uvedl Roman Němec v českobudějovickém Gymnáziu J. V. Jirsíka, kde je stanoviště hned několika okrsků.

Volič dokonce zvažoval, že by ani nešel volit, ale nakonec se rozhodl hlasovat. "Řekl jsem si, že je to hloupé, neúčastnit se," doplnil Roman Němec a dodal, že je to nejen kvůli tomu, jak se říká, že by pak neměl prezidenta kritizovat. K volbám chodí pravidelně a z minulých kandidátů, o nichž už rozhodovali voliči, a ne politici, volil například Karla Schwarzenberga.

Od prezidenta by očekával reprezentativnost, slušnost. "Abychom se nemuseli stydět za člověka, který nás ve světe zastupuje," zdůraznil Roman Němec.

Složité hledání

Poprvé byla u voleb Marie Nedvědová. "Nebyla jsem, když byly parlamentní volby," zmínila Marie Nedvědová. Také ona hledala favorita složitě. "Bylo těžké vybrat. Dívala jsem se na debaty kandidátů, ale ty mi v ničem nepomohly. To už spíše samostatné rozhovory s jednotlivými kandidáty," připojila Marie Nedvědová.

Na druhé kolo voleb se chystá jít, i kdyby její kandidát nepostoupil. "Na druhé kolo určitě půjdu. To by ztrácelo smysl, jít k prvnímu kolu, a nejít ve druhém kole jen proto, že se v prvním kole kandidát nedostal dále," konstatovala Marie Nedvědová.