Lidé letos při výběru dovolené šetří. Vyčkávají na výhodné last minute zájezdy a jsou ochotni jet i do méně kvalitních hotelů. Na tom se shodují zástupci cestovních kanceláří, které mají pobočky v Českých Budějovicích. Nejoblíbenější zemí je pro Jihočechy stále Chorvatsko.

„Je určitě znát, že lidé poslední dobou víc šetří. Hodně z nich čeká na last minute i u poznávacích zájezdů, což dřív nebylo,“ uvedla jednatelka cestovní kanceláře Máj Jarmila Čepová. Podobnou zkušenost mají i v cestovní kanceláři Saturn. Podle ředitelky Heleny Bečkové se zákazníci ptají po slevách a mnohdy kvůli ceně upřednostní i méně kvalitní ubytování.

Běžná českobudějovická rodina za dovolenou nejčastěji platí sedm až deset tisíc korun na osobu. „Nad 15 tisíc už si to každý důkladně rozmýšlí. Pravdou ale také je, že zákazníci většinou dobře vědí, co chtějí a co si mohou za určitou částku pořídit,“ doplnila Eva Válková, jednatelka cestovní kanceláře Geotourist.

Nejoblíbenějším cílem Jihočechů je jednoznačně Chorvatsko. Zájezdy do této evropské země se velmi dobře prodávají ve všech cestovních kancelářích. Spolehlivým tahákem je podle Heleny Bečkové stále Makarská riviéra.

Dále lidé zamíří například do Španělska, Tuniska, Turecka nebo Itálie. Do posledně zmíněné země míří i třináctiletá Žaneta Chareparová z Budějovic. „ Chystám se tam s rodiči. Ale jestli tato dovolená bude dražší, nebo levnější, skutečně netuším,“ popsala mladá dívka.

Žádané jsou i řecké ostrovy. „Někteří samozřejmě říkají, že se tam bojí, jenže kvůli současné situaci jsou v Řecku momentálně docela nízké ceny. A to u spousty zákazníků nakonec rozhodne,“ vysvětlila Jarmila Čepová z CK Máj.

Pro letní dovolenou volí většina Jihočechů pobytové zájezdy, obměňují ale cílová místa. „Neradi se vrací. Pokaždé chtějí na jiné místo, takže musíme pravidelně nabízet nové destinace,“ popsala Eva Válková za Geotourist.

Poznávací zájezdy jsou spíše mimosezónní záležitostí. Ti, co si je přesto vyberou, chtějí především do velkých evropských měst. U Geotourist vede Paříž, hned za ní následuje Řím a Barcelona.

Některé kanceláře se setkávají i se zákazníky, kteří chtějí dovolenou trávit aktivně. „Máme v nabídce také cykloturistiku a o tu je velký zájem. Vybírají si ji především stálí klienti, kteří už vědí, co takový zájezd nabízí, a vyhovuje jim to,“ připomněla Helena Bečková z CK Saturn.

Snaha ušetřit se mnohdy projevuje při volbě dopravního prostředku. Podle Válkové letos nejvíce lidí vyrazí autobusem, který je levnější.

Opačné zkušenosti mají ale v budějovické cestovní agentuře Rekrea, tam začíná převládat poptávka po letecké dopravě. „Zdá se, že pro spoustu lidí je už důležité také pohodlí. Když se chystají na dovolenou, tak si to chtějí užít,“ komentovala pracovnice agentury Michaela Holá.
Oproti předcházejícím letům zaznamenávají prodejci i změnu v požadavcích na stravování. Zatímco dříve většina zákazníků upřednostňovala zájezdy bez jídla, dnes vyžadují polopenzi.