Potvrzuje to například Aneta Buzková z budějovické pobočky cestovní kanceláře Invia. „Telefony zvoní a někteří z našich klientů své zájezdy přeobjednávají do jiných destinací," říká s tím, že změnu prozatím požaduje 10 procent klientů.

Vybrat si Tunisko můžou ale zákazníci cestovní kanceláře i nadále. „Dokud ministerstvo zahraničí nevyhlásí zákaz, tak budeme zájezdy do této země nabízet," doplnila.

Podle Petra Šatného, marketingového ředitele cestovní kanceláře Alexandria, je na rušení zájezdů do Tuniska zatím brzy a kancelář takové žádosti nezaznamenala. „I tak jsme ale zareagovali a klientům, kteří si zájezd do Tuniska zakoupili, budeme nabízet možnost výměny za jiný," uvedl Petr Šatný.

Pětadvacetiletá Jihočeška Kateřina Homolková, která do Afriky vycestovala už třikrát, bude při plánování dalších cest opatrná. „Sever Afriky je bohužel nebezpečný, před tím už mě zkušenější cestovatelé varovali," zmínila studentka, která dvakrát pobývala v Zambii a jednou v Namibii.

Terorismu je těžké se bránit, ale nesmíme to vzdátMichal Vančura, děkan Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity:
"Jakákoliv forma násilí je pro společnost hrozbou. V případě terorismu je o to děsivější jeho bezrozměrnost a neuchopitelnost. Jasné je vždy pouze jedno, ať jsou proklamované ideje útoků jakékoliv, tou společnou je nenávist. Tunisko je zemí, kde započalo tzv. Arabské jaro a je zároveň jednou z mála, kde protesty nepřerostly v občanskou válku, ale naopak se staly počátkem posilování demokracie. Teroristický útok právě tady ukázal, jak tenká je hranice mezi nadějí a zoufalstvím."

Jindřich Šrajer, katedra etiky Teologické fakulty JU:
"Terror znamená v latině strach, hrůza, děs. Přesně to lze spatřovat i v útoku v Tunisu. Teroristům jde o to vyvolat v lidech strach, zmatek ve společnosti. Proti terorismu, který se nezastaví před ničím, je těžké se bránit. Nesmíme se s ním však nikdy smířit, stát se lhostejnými k utrpení ani přestat bránit hodnotu lidského života, která je v tomto případě brutálně pošlapána. Jako křesťan se modlím za oběti a jejich pozůstalé, ale také za proměnu srdcí odpovědných za tyto hrůzné činy."

Jiří Šesták, senátor pro Budějovicko a Třeboňsko:
"Osobně odmítám nejen terorostický útok v Tunisku, ale terorismus vůbec v jakékoli části světa, páchaný na jakýchkoli nevinných lidech. Terorismus ve své současné podobě je tragickým a zcela nepřijatelným nástrojem realizace politických a mocenských cílů. Zároveň ale nesmíme přenášet odsouzení za tyto zločiny na rasu, národ nebo náboženské přesvědčení. Neboť i takovéto odsouzení je jedním ze strategických cílů teroristů."