„Najednou vidíte, jakou má voda strašnou sílu. Mě proud ztáhl na dno jen jednou, ale moji kormidelnici asi třikrát. Naštěstí nás pak voda pod jezem pustila, ale byl to šílený zážitek. Opravdu stačila chvíle a mohl jsem mít po kamárdce,“ vzpomíná na událost na řece Lužnici dvaadvacetile­tý vodák.

A zdaleka se nejednalo letos o vyjímečný případ. Některé z nich ale skočily podle toho nejtragičtějšího scénáře.

„Od začátku roku eviduje policie na Českobudějovicku už čtyři utonulé. Tři muži a jedna žena,“ uvedla ve čtvrtek k statistice okresní policejní mluvčí Regina Tupá. Za celé jižní Čechy vyjížděli záchranáři už k padesáti čtyřem případům, kdy se někdo topil. Naposledy vyráželi záchranáři na Vltavotýnsko, kde spadlo jeden a půl roční dítě do bazénu. Nejvíce výjezdů měli pak lékaři na Českobudějovicku, Táborsku či na Frymbursku.

„Vysoký počet výjezdů je způsoben řadou tonoucích už v zimních měsících, kdy se pod nimi probořil led a to zejména na Českobudějovicku a Třeboňsku. A pak jsou tu samozřejmě kvanta pseudovodáků posilněných alkoholem během povodní,“ zdůrazňuje přísným hlasem ředitel jihočeské zdravotnické záchranné služby Marek Slabý.

A jak se vůbec vyvarovat toho, abyste se neutopili? Důležité je zejména znát vodu, do které hodláme skákat či se v ní koupat.

„Nekoupat se v neznámé vodě, neskákat do neznámé vody, nepřeceňovat svou fyzickou kondici a hlavně nepožívat během koupání a výletů na vodu alkohol!“ zvedá Slabý varovný ukazovák a doplňuje, že lidé by také určitě neměli jezdit na vodu během povodní.

Jak zachraňovat?

Důležité je také vědět, jak se chovat v situaci, když se někdo topí.

„Když tonoucí vytažený z vody dýchá, tak jej třeba uložit na bok nebo do stabilizované polohy a volat nás. A když nedýchá, tak ihned volat 155, pak uložit na záda a zahájit nepřímou masáž srdeční a umělé vdechy. Určitě nevylévat vodu, nejde to, zdržuje to a je to zbytečné. Pokud má tonoucí poruchu hybnosti či ránu na hlavě, hlavně ho nepřenášet!“ zdůrazňuje Slabý.