„Tohle samé je do dvora," komentoval stav průčelí postiženého domu Vlastimil Ziegler ze sousedství. „Musela to být pecka na obě strany," dodává Vlastimil Ziegler s tím, že i do zahrady je jedno okno vyražené a stěna objektu je také poškozená. Sám přišel domů zhruba dvě hodiny po výbuchu. „Já bydlím hned vedle," ukazuje Vlastimil Ziegler na krajní byt v činžáku vedle poškozeného domu. Bydlí zde většinu života. „Dvanáctého října to bylo čtyřicet sedm let," doplnil k době, po kterou žije v ulici. Naštěstí ale nebydlí hned vedle poškozeného bytu. „Já jsem o poschodí výš. Díval jsem se a v ložnici je to naštěstí v pořádku," připojuje starousedlík. Připojuje, že jeho dům se nyní má opravovat. Proto je většina nájemníků už pryč a on sám už se také stěhuje. Když přišel do ulice krátce po výbuchu, ani ho policisté do uzavřeného prostoru nechtěli pustit. Dokonce jej jeden z nich doprovodil až k jeho domu.

Obyvatelé poničeného objektu dostali nabídku na náhradní ubytování od magistrátu. „Nabídku využilo sedm osob, dvě rodiny," říká primátor Jiří Svoboda a dodává, že se momentálně jedná o ubytování v blízkých penzionech na náklady města. Ostatní obyvatelé poničených místností využili pomoci příbuzných či známých. Pro další dny mají být připravené byty, které včera město nechalo vybavit základním nábytkem. Náhradní byty, které radnice poskytne pětičlenné a dvoučlenné rodině, budou podle primátora Jiřího Svobody k dispozici po celou dobu rekonstrukce postiženého domu, předpokládá se, že v řádu měsíců. Celková doba rekonstrukce poškozených bytů bude stanovena na základě statického posouzení, které je v současné době zpracováváno. Město nabídne i prostory k náhradnímu uložení věcí z bytů po dobu rekonstrukce domu a je připraveno i k další pomoci.

Na místo stále dohlížejí městští strážníci. Například aby zamezili vstupu nepovolaných osob. „Důvodem jejich přítomnosti v blízkosti objektu poškozeného výbuchem plynu je zamezení případným krádežím nebo rabování," vysvětlila tisková mluvčí městské policie Věra Školková.

Okolnosti výbuchu šetří Policie České republiky ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihočeského kraje. Podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů vyšetřování neštěstí není zdaleka uzavřeno. „Na místě jsou stále statici, kteří posuzují stav a možnosti zajištění budovy," uvedla. Nejasnosti panují i ohledně příčin exploze. „Obyvatele inkriminovaného bytu, kde k výbuchu došlo, nebylo možné vyslechnout, skončil v nemocnici a byl pochopitelně otřesen. Podle vyšetřovatele došlo zřejmě při manipulaci s tlakovou lahví k nepředpokládanému úniku plynu. Muž se pokusil vznícenou láhev vyhodit na ulici, ale ta nakonec bouchla ještě v domě," nastínila scénář události.

Kromě hasičů byl ale na místě také statik, aby posoudil stav poničeného domu a další případné kroky.
Českobudějovický primátor Jiří Svoboda informoval, že poškozený bytový dům byl v úterý opět připojen k plynové soustavě. „Dodávka plynu v celém objektu je tedy obnovena a nyní jsou odvzdušňovány spotřebiče. Na doporučení statika jsme nechali odstranit sutiny," řekl k aktuálnímu stavu Jiří Svoboda. Současně s tím také uvedl, že obyvatelé poničených bytů se už ve středu budou stěhovat do náhradního ubytování. „Připravené jsou pro ně byty na Lannově třídě o velikosti 3+1 a 1+1. V bytech je kuchyňská linka, sporák, židle, stůl, skříně i postele," řekl českobudějovický primátor.