Závodník s číslem na prsou se rozmáchne a hází do vyznačené výseče, jen v rukou netřímá disk, oštěp či kladivo, ale starý mobilní telefon. Na vedlejším stanovišti se vzpěrač snaží zvednout činku, která má na koncích vysloužilé mikrovlnné trouby. Takový obrázek nabídlo včera českobudějovické náměstí. Uskutečnila se zde ekologická akce Zahoď mobil, jejímž smyslem bylo s nadsázkou upozornit na nutnost třídění elektroodpadu.

Lidé si mohli vyzkoušet několik netradičních disciplín. „Vzpírá se tu činka, na které jsou namontované mikrovlnky. Dohromady to váží 52 kilogramů a dost lidí to zkouší, hlavně mladí kluci se hecují,“ popsal Ondřej Motl, který měl na starosti jedno ze stanovišť. Krátce po poledni tu byl rekord 53 zvednutí. O jeho překonání se pokoušel například David Petržílka z Českých Budějovic. „Je to asi potřetí v životě, co jsem zvedal činku. Zvládl jsem ale jen osmnáct zdvihů, bylo to těžší, než jsem čekal,“ komentoval s úsměvem.

Cíl = popelnice

Dále se soutěžilo v hodu mobilem do dálky anebo na cíl. Tím byla popelnice. „Házet telefon je docela zvláštní pocit, člověk si musí uvědomit jeho váhu a tomu přizpůsobit sílu,“ řekla brigádnice Lenka. U startovní čáry si navíc zájemci mohli přečíst, že v České republice je asi osm milionů nepoužívaných a dosud nevyhozených mobilů. Kdyby je jejich majitelé recyklovali, nemuselo by se zbytečně vytěžit 2800 kilogramů stříbra, 272 kilogramů zlata, 120 kilogramů palladia, 128 tun mědi nebo čtyři tuny olova. K recyklaci však zatím dochází u pouhého jednoho procenta vyřazených mobilů.

Součástí akce byl i takzvaný IQ park. „Máme tady atrakci, která testuje rychlost reakcí, stůl, který ukazuje, želidské tělo je vodičem elektrického proudu, a poznávání hudebních nástrojů podle zvuku,“ vyjmenovala Lucie Polásková. Největší problémy dělal podle ní návštěvníkům spinet, mnoho z nich o něm dokonce nikdy předtím neslyšelo.

Jiné stanoviště nabídlo třídění odpadu na čas. Soutěžící tu museli co nejrychleji rozdělit odpadky do správných barevných kontejnerů. Organizátoři ze společnosti Asekol zároveň připomínali, že každý z nás vyhodí za rok 150–200 kilogramů odpadu. Z toho průměrně 22 procent tvoří papír, 13 procent plasty, 9 procent sklo, 3 procenta nebezpečný odpad, 18 procent bioodpad a 35 procent vše ostatní. „Elektroodpad je přitom nejrychleji rostoucím druhem odpadu. Obsahuje jednak nebezpečné látky jako kadmium či rtuť, ale zároveň i velké množství recyklovatelných materiálů, například železo, ocel, hliník, měď nebo vzácné kovy. Proto je nutné elektrozařízení odkládat na příslušných sběrných místech,“ zdůrazňovali odborníci.

Mezi lákavé atrakce patřilo pozorování slunce speciálním dalekohledem. „V první části dne bylo jasno, takže jsme si ho mohli krásně prohlédnout. Byly vidět výtrysky hmoty i jedna větší sluneční skvrna,“ hodnotil Martin Mašek, který na dalekohledy dohlížel. Když se odpoledne zatáhlo, nabízel lidem alespoň možnost zaostřit si dalekohledem na různé pozemské objekty, mimo jiné drobné detaily na budově českobudějovické radnice.

Velký zájem budila také jízda na Segwayi. „Je to takové vozítko, které ovládáte vlastním tělem. Máme tu připravený slalom, ale místo tyček jsme použili staré spotřebiče, pračku, tiskárnu a monitor,“ uvedl brigádník Honza. Většina lidí se podle něj ze začátku na Segwayi cítí zvláštně, ale během pár vteřin najde rovnováhu a suverénně řídí. Spotřebiče na trase tedy ani neutrpěly žádnou velkou škodu, někteří soutěžící o ně jenom lehce škrtli.

České Budějovice byly druhým městem, které společnost Asekol s akcí Zahoď mobil navštívila. Pokračovat bude do Ústí nad Labem, Karlových Varů, Hradce Králové či Plzně. Všude mohou návštěvníci odevzdat vysloužilá elektrozařízení, zařadit se tak do slosování o ceny a ještě přispět ke správné recyklaci.