České Budějovice – Byly lepší než v minulých letech, ale stánků s uzeninami, občerstvením a punčem nabídly zbytečně moc. Naopak koupit třeba vánoční dárek představovalo problém. Tak většinou lidé hodnotí adventní trhy na náměstí Přemysla Otakara II., jež skončily před pár dny. V internetové anketě Českobudějovického deníku hlasovalo skoro sto osob, které trhům nejčastěji dávaly známku dva. Průměr je ale o něco horší a vychází na dva minus, přesně to bylo 2,6.

A jaké argumenty zazněly v kritice diskutujících na internetu? „Na náměstí chyběla vánoční atmosféra. Jednotné stánky si má pořídit samo město a pak je symbolicky pronajímat vánočnímu zboží a řemeslníkům. Kulturní program byl na jedničku,“ hodnotil člověk s nickem Sejk.

Další z diskutujících Božena napsala, že málokterý řemeslník si může zaplatit nájem na vánočních trzích. Denní poplatek byl podle ní 400 korun bez DPH. „Tuto částku ani kolikrát za den nevydělá, obzvlášť, když lidé jdou na trhy hlavně večer za účelem popíjení punčů a jiných alkoholických nápojů. Nebýt 18. prosince na Piaristickém náměstí a v Panské uličce trh s lidovými řemesly a krásným programem, vypadalo by to, že už je opravdu vše jen o penězích,“ argumentovala. Mnoho lidí také kritizovalo zásadní selhání zvukaře při koncertu skupiny AG Flek.

David Kovařík, mluvčí společnosti RK Invest, která trhy pořádala, řekl, že v příštím roce by měly být stánky z hlediska nabídky zboží pestřejší. „Vzhledem k pozdnímu vyhlášení výběrového řízení došlo k tomu, že spousta prodejců z našeho adresáře měla již zarezervováné jiné aktivity a tak nám odmítli spolupráci,“ vysvětlil Kovařík.

To následně vedlo k většímu počtu stánků s jídlem a pitím. Smlouvu v tomto ohledu podle něj ale neporušili. „Pro příští rok by sortiment na vánočních trzích mohl být rozmanitější, a to z toho důvodu, že je na nachystání akce dostatek času,“ ujistil Kovařík.

Na radnici jsou s trhy celkově spokojeni. I když je podle náměstkyně budějovického primátora Ivany Popelové co dolaďovat. „Smlouvu s pořadatelem máme uzavřenou na tři roky. Letošní rok byl v této podobě první a smlouva se uzavírala na poslední chvíli. Pro příště již bude více prostoru domluvit podmínky s trhovci a zajistit větší účast řemesel,“ potvrdila Popelová.

Organizátoři trhů připojili několik zajímavých čísel. Například všechny stánky, elektroinstalace, ozdoby a koše zabraly prostor šesti kamionů, kulturní program pak trval asi 80 hodin. „Nejúspěšnější punč na náměstí byl podle našeho hodnocení Francouzský, naproti pódiu. Návštěvníci trhů byli také nadšeni z Valašského punče,“ upřesnil Kovařík.

Náměstkyně Popelová ještě podotkla, že zatímco v minulých letech byla řemesla na uzavřeném nádvoří radnice, v malém prostoru a trhy trvaly týden, letošní skončily až po Vánocích. „Zajistit provoz trhů s bohatým kulturním programem něco stojí, a to se nejlépe vydělá na občerstvení. Je to krásně vidět i v zahraničí, kdy třeba na trzích ve Vídni nejsou téměř žádné dárky, ale hlavně jídlo. To platí i pro Linec či Pasov,“ porovnala.

Nicméně si je vědoma připomínek lidí, kteří si přáli větší rozmanitost, a podle toho příští ročník upraví. Připomněla, že letos na náměstí budou další podobné akce. „Kromě adventních ještě jarní trhy, které budou fungovat stejně jako loňské švestkové a potom švestkové trhy, o jejichž provozovateli jsme ještě nerozhodli,“ uzavřela Popelová.