Lidé z centra krajské metropole už léta čekají na vydání nové obecně závazné vyhlášky o veřejném pořádku. Každý den, ale nejvíce o víkendu v letních měsících se musejí vyrovnávat s hlukem a nepořádkem. Ten mají na svědomí lidé, kteří v nočních hodinách opuštějí hostince nebo si kupují občerstvení. Zdá se, že si obyvatelé z centra nepomohou ani toto léto, zastupitelstvo novou vyhlášku možná schválí až na podzim.

„Zvláště čtvrtky, pátky nebo soboty, to každý, kdo bydlí v centru, volí raději úprk, aby tady nemusel být,“ stěžuje si jeden z občanů, jehož byt je přímo v centru města, ale nechce být s ohledem na negativní zkušenosti s majiteli podniků jmenován. Podle něj by pomohla vyhláška, která jasně stanoví pravidla hry: „Pokud se podaří schválit nějakou vyhlášku, musí policie pravidelně kontrolovat, jestli ji hospodští dodržují. Když nějaká provozovna opakovaně ruší klid a přijede policie, měla by mít pravomoc takovou provozovnu prostě na tu noc zavřít,“ myslí si. Taková pravidla ovšem zatím spadají jen do kategorie přání.

O neutěšené situaci například v Hroznové ulici občané s městem už několikrát jednali, zatím vždy bez úspěchu. „Podávali jsem minimálně tři, čtyři stížnosti na rušení nočního klidu,“ popisuje dosavadní průběh jednání s městem Sylva Abrahámová. „Byla jsem i na několika osobních jednáních, ale nakonec to k ničemu nevedlo,“ říká Abrahámová. „Bojím se, co budou vandalové vyvádět, až si nechám postavit lešení kvůli opravě domu,“ strachuje se Abrahámová.

Zástupci městské policie trvdí, že se situace zklidnila. „Dříve například v Hroznové ulici nebo v České ulici byly hospody, kam se kvůli stížnostem jezdilo, ale tyto provozovny již prý neexistují a problémy se vytratily,“ říká Václav Sup z Městské policie České Budějovice.

Ale že by se problémy vyskytovaly pouze zde, popírá: „Samozřejmě v rámci centra města i těchto ulic řešíme občas případy rušení nočního klidu, narušování veřejného pořádku, vandalismu a podobně, ale to je samozřejmě z důvodu výskytu většího množství restaurací, barů a dalších druhů zábavy, ale ne přímo v těchto dvou ulicích, ale v centru jako celku, kam se lidé stahují za zábavou z celého města,“ vysvětluje Sup.

Přesto by se obyvatelé města nového nástroje na udržení veřejného pořádku ještě letos dočkat mohli. Podle primátora Juraje Thomy bude vyhláška upravující pořádek ve městě hotová na podzim: „Vyhláška se připravuje, v „prvním čtení“ se s ní již nyní seznámí členové rady. Poté bychom rádi do diskuse o podobě vyhlášky zapojili veřejnost – českobudějovické občany i podnikatele. Na podzim by se pak návrh vyhlášky měl po opětovném projednání v radě města dostat na program jednání zastupitelstva.“

Thoma ovšem přiznává, že již nyní vyjednává s podnikateli o budoucí vyhlášce: „Na spolupráci a konzultaci důležitých záměrů města jsme se v pátek dohodli s členy pracovní skupiny pro rozvoj podnikání Jihočeské hospodářské komory.

Zastupitelka Eva Hajerová (ČSSD) si myslí, že více aktivity by měli projevit sami podnikatelé: „Město se snaží vycházet podnikatelům vstříc, nevidím však snahu ze strany provozovatelů problémových podniků.“ Podle Hajerové záleží především na podnikatelích, jak si s hosty poradí: „Město vyhlášku připravuje, ovšem restrikce otevírací doby by neměla být všeobecná, jde i o projevení ochoty a vstřícnosti ze strany provozovatelů, jak si poradí se svým podnikem tak, aby nebyl hlučný. Například vůbec nevidím problémy na předzahrádkách na náměstí,“ míní Hajerová.