Nové zaměstnání shánělo na českobudějovickém úřadu práce ke 31. květnu o 394 uchazečů méně než na konci letošního dubna. I na Českobudějovicku tedy nezaměstnanost alespoň o pár desetin procentního bodu poklesla.

V porovnání s minulým rokem je ale nezaměstnanost stále mnohem vyšší. Podle Jiřího Berana, analytika trhu práce českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR, se v květnu přišlo zaregistrovat do evidence úřadu práce celkem 794 nových uchazečů, tedy celkem o 136 více než 
v květnu minulého roku.

Graf.

Ne každý má ale to štěstí, že práci nalezne rychle a bez potíží. Své  o tom ví také Růžena Obrinová z Velešína. „Evidovaná na úřadě jsem už celý rok. A musím říct, že se mi práce hledá opravdu hodně špatně," stěžuje si. Práci hledá aktivně, ale i tak ji zatím vždy všude odmítli.

„Snažím se obvolávat různé podniky, ale pro mě asi práce prostě není. Bojuji s tím, jak se dá. Teď mě třeba čeká rekvalifikační kurz, který snad pomůže," doplňuje pětačtyřicetiletá dělnice, která o minulou práci přišla kvůli snižování stavů zaměstnanců.

Při hledání nového zaměstnání jí pomáhají také služby budějovického úřadu práce. „Moc se mi líbí přístup mojí referentky. Nechybí jí profesionalita ani empatie, a to je moc dobře. Také je příjemné, že má místní úřad práce přehledné webové stránky," pochvaluje si servis úřadu práce nezaměstnaná Růžena Obrinová.