Přesně 986 lidí rozšířilo během února řady nezaměstnaných na Budějovicku. Práci hledalo celkem 6864 uchazečů, což představuje meziměsíční nárůst o 0,2 procenta. Zaměstnavatelé mají největší zájem o obchodní zástupce, řidiče kamionů a kuchaře. Velkou šanci však mají i zámečníci, svářeči a číšníci.
Více než třetina nezaměstnaných přesto marně hledá nové uplatnění už víc než rok. Patří mezi ně třeba Aleš Klabouch z Českých Budějovic. Situaci mu velmi ztěžuje to, že je nevidomý. Osm let dělal telefonistu na katastrálním úřadě, ale od září 2010 o práci nezakopl. Přestože pobírá plný invalidní důchod, může si podle svých slov libovolně přivydělávat a dokonce i podnikat. Nejraději by opět pracoval jako telefonista. Odmítá ovšem prodejní nabídky v call centrech. „Nemyslel jsem si, že budu bez práce tak dlouho, odhadoval jsem to tak na dva až tři měsíce. Ale nevzdávám to a vždycky něco zkusím. Určitě bych chtěl dělat práci, která mě bude bavit, a ne jen kvůli penězům,“ říká odhodlaně 32letý muž.
Přestože si kvůli svému handicapu příliš vybírat nemůže, s úsměvem přiznává, že už dostal od pracovního úřadu i několik vskutku kuriózních nabídek. Podle jeho slov se nejčastěji jednalo o pozice hlídače v bezpečnostní agentuře nebo kontrolora jakosti zboží. Mohl však prý dělat i takzvaného figuranta pro dráhy. „Chodil bych s geodetama, kteří vyměřují tratě, držel jim tyčky a odkopával kamínky,“ popsal s úsměvem slepec Aleš Klabouch.
Nové zaměstnance hledá například společnost ČEZ Energoservis. Ta aktuálně shání dva zámečníky s více než pětiletou praxí v oboru. Budou pracovat v Jaderné elektrárně Temelín a nastoupit mohou od dubna do června. Lenka Hronková z personálního oddělení uvedla, že hlavní podmínkou přijetí je technické vzdělání. „Jedná se o specifickou práci. Nově přijatí zaměstnanci musí navíc absolvovat minimálně roční výcvik. Pokud je uchazeč ještě vyučen automechanikem, je to úplně ideální. Přijde tady totiž do styku s motory, čerpadly i likvidací odpadů,“ vysvětlila Lenka Hronková.
Podle analytika budějovického pracovního úřadu Jiřího Berana by během března nezaměstnanost mohla opět začít klesat. Záleží prý hlavně na počasí a na tom, kdy odstartují sezonní práce. „Aktuální situace není nijak dramatická, jedná se v podstatě o standardní průběh tohoto ročního období. Během zimy bývají výrazné nárůsty počtu lidí bez práce a v březnu většinou přichází stagnace. Je to přelomový měsíc, protože postupně dochází k zahajování sezonních prací a nezaměstnaných tak opět ubývá,“ řekl analytik Jiří Beran.
Dodal, že v únoru bylo na Budějovicku celkem 865 volných pracovních míst.